مروری بر دوبرال

علائم ترومبوز سیاهرگی عمقی و درمان آن

علائم ترومبوز

ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) چیست؟ علائم، دلایل، تشخیص و درمان آن

ترومبوز سیاهرگی عمقی یا (DVT) در واقع لخته خونی است در رگ های پا شکل میگیرد و با حرکت این لخته به قسمت های مختلف از جمله قلب می تواند مشکلاتی مانند سکته های ناگعانی قلبی و یا داخل ریه ک ه منجر به آمبولی ریه می شود را ایجاد نماید.این لخته خون در اثر ضربه های شدید و یا نشستن های طولانی مدت و غیره ایجاد می شود.

ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT)
حدود ۹۰۰۰۰۰ آمریکایی در سال دچار این بیماری میشوند و حدود ۱۰۰۰۰۰ نفر از آنها به دلیل این بیماری جان خود را از دست میدهند. خطر این تشکیل لخته، این است که بخشی از آن می تواند شکسته شود و از طریق جریان خون حرکت کند. این لخته می تواند به ریه ها برود و جریان خون را مسدود کند، و موجب آسیب به این اندام و یا مرگ شود.

علائم ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) 
علامت شایع DVT تورم پا در زیر زانو است. ممکن است دچار قرمزی و حساسیت به لمس و یا درد در ناحیه لخته شوید. اما همیشه این علائم را نخواهید داشت. تقریبا نیمی از افراد مبتلا به DVT هیچ نشانه هشدار دهنده ای ندارند.

آمبولی ریوی
آمبولی ریوی لخته خونی است که به ریه ها میرود و مانع تامین خون ریه میشود. این لخته خون می تواند مشکلاتی در تنفس، فشار خون پایین، غش، ضربان قلب سریع تر، درد قفسه سینه، و سرفه خونی ایجاد کند. در صورت داشتن هر گونه از این علائم، فورا با ۱۱۵ تماس بگیرید و تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

چه عواملی موجب ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) میشوند؟
هر چیزی که باعث آسیب رسیدن به لایه های داخلی یک سیاهرگ شود میتواند DVT  ایجاد کند از جمله: جراحی، آسیب، یا سیستم ایمنی بدن. اگر خون شما غلیظ شود و یا جریان خون کند شود، بیشتر احتمال دارد لخته تشکیل شود، به خصوص در رگی که قبلا آسیب دیده است. افرادی که اختلالات ژنتیکی خاص یا استروژن بیشتری در بدن خود دارند، بیشتر احتمال دارد که لخته خون نیز داشته باشند.

چه کسانی بیشتر محتمل ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) هستند؟
برخی از افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند کسانی هستند که جزو افراد زیر باشند:

کسانی که سرطان دارند
عمل جراحی داشته اند
مدت طولانی در بستر بوده اند
سیگاری هستند
مسن تر هستند
اضافه وزن یا چاقی دارند
افرادی که مدت زمان طولانی می نشینند، مانند مسافرت های هوایی طولانی.

بارداری
زنان در دوران بارداری و در ۴ تا ۶ هفته پس از زایمان بیشتر احتمال دارد به ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) مبتلا شوند. این دوران زمانی است که آنها دارای سطوح بالاتری از استروژن هستند، و استروژن میتواند تشکیل لخته خون را راحت تر کند. فشار رحم در حال رشد آنها نیز می تواند جریان خون را در رگ ها کندتر کند. اختلالات خاص خونی می توانند احتمال داشتن DVT را بیشتر افزایش دهند.

هورمون درمانی
همانند بارداری، قرص های ضد بارداری و برخی از درمان ها برای علائم پس از یائسگی میزان استروژن را در خون زنان افزایش میدهند. این افزایش استروژن می تواند شانس ابتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) را افزایش دهد.

نشستن طولانی مدت روی صندلی
سفر به مکان های جدید و دور می تواند هیجان انگیز باشد! نشستن روی صندلی برای یک سفر هوایی بین المللی میتواند مضر باشد. مطالعات نشان می دهند سفر راه دور – یک سفر که بیش از ۴ ساعت طول بکشد – احتمال ابتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) را دو برابر میکند. مهم نیست که شما هوایی سفر کنید، یا با اتوبوس، قطار و یا ماشین سواری. هنگامی که در یک صندلی محدود نشسته اید و حرکت نمی کنید، جریان خون شما کاهش می یابد.

تشخیص ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT)
پزشک نشانه هایی از ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) را در شما بررسی خواهد کرد. او ممکن است در مورد سابقه پزشکی، داروهایی که در حال حاضر مصرف میکنید، مشکلات پزشکی بستگان نزدیک، و چیزهایی که احتمال ابتلای شما به این بیماری را بالا میبرند، سوالاتی بپرسد. سونوگرافی رایج ترین روش تایید داشتن این بیماری است. در این آزمون از امواج صوتی برای “دیدن” جریان خون و آشکار شدن لخته استفاده میشود. همچنین ممکن است نیاز باشد آزمایشات دیگری، مانند آزمایش خون به نام دی- دایمر انجام دهید.

رقیق کننده های خون
داروهایی تحت عنوان ضد انعقاد ها رایج ترین روش برای درمان ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) هستند. اگر چه آنها به عنوان رقیق کننده های خون شناخته شده اند، آنها در واقع خون شما را رقیق نمیکنند. این داروها برای جلوگیری از تشکیل لخته خون جدید چسبندگی خون را کمتر میکنند. آنها نمی توانند لخته ای که قبلا داشته اید را بشکنند، اما فرصتی به بدن شما میدهند که لخته به خودی خود حل شود. شما این داروها را به صورت قرص (آسپرین و وارفارین…) یا آمپول دریافت میکنید.

عوارض جانبی رقیق کننده های خون
افرادی که این داروها را مصرف میکنند ممکن است به صورت مکرر دچار کبودی یا خونریزی بیشتر شوند. هنگامی که انواع خاصی از آنها را مصرف میکنید، باید مراقب آنچه می خورید باشید. و ممکن است نیاز باشد به طور منظم برای بررسی خون خود، به آزمایشگاه بروید. در صورتی که حادثه ای برای شما رخ دهد، داروهای جدیدتر به سختی از خونریزی جلوگیری میکنند. در صورتی که از جراحات جزئی، دچار مقدار زیادی خونریزی میشوید، پزشک خود را مطلع سازید.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس