مروری بر دوبرال

بررسی علل از حال رفتن

,حمله وازوواگال , راه تنفسی,سنکوپ ادرار,بررسی علل از حال رفتن,علل از حال رفتن,حال رفتن

دلایل از حال رفتن که نمی دانستید, مراقب باشید

از حال رفتن می تواند حالتی ناخوشایند باشد که همراه با سرگیجه و عرق سرد و سیاهی رفتن چشم ها باشد که در نهایت موجب بر هم خوردن تعادل فرد شده و در مواردی ممکن است فرد هوشیاری خود را از دست بدهد.اما علل این از حال رفتن می تواند متفاوت باشد و در موراد حتی خطرناک که نیاز به بررسی بیشتری دارد.

چرا از حال می روی؟
از حال رفتن به‌ ویژه بیرون از منزل نه‌ تنها باعث ناراحتی فرد می شود، بلکه می‌تواند خطرناک نیز باشد. باید بدانید که تنها به دلیل نخوردن یا نیاشامیدن، آب ‌وهوای بسیار گرم و درد شدید، فرد بی‌هوش نمی‌شود. بلکه دلایل دیگری نیز وجود دارد که در این مطلب به آن اشاره‌ شده است:

 

بلند شدن سریع
ایستادن سریع می‌تواند باعث از حال رفتن فرد شود. هنگام بلند شدن از جای خود، جاذبه خون را به پاها می‌کشد و این امر باعث افت قابل‌توجه فشارخون می‌شود، اما سیستم عصبی با افزایش ضربان قلب و منقبض کردن عروق خونی این حالت را خنثی و درنتیجه به تثبیت فشارخون کمک می‌کند. اما در برخی از موارد این واکنش رخ نمی‌دهد و درنتیجه باعث اختلال در خون رسانی به مغز می‌شود.

رفتن به سرویس بهداشتی
در این موارد دفع ادرار یا مدفوع فرقی نمی کند و هر دو می‌تواند باعث از حال رفتن فرد شود. از حال رفتن هنگام دفع ادرار دراصطلاح پزشکی سنکوپ ادرار نام دارد و کارشناسان دلیل اصلی ایجاد این حالت را نمی دانند. برخی دلیل این امر را تسکین سریع مثانه پس از دفع ادرار می دانند. در این شرایط رگ‌های خونی مثانه باز می‌شود.

در مورد دفع شدید، فشار اضافی که وارد می‌شود یک حمله وازوواگال (سنکوپ هوش‌بر و سنکوپ نوروکاردیوژنیک) ایجاد می کند. حمله وازوواگال نوعی ضعف است که درنتیجه تحریک عصب واگ ایجاد می‌شود ورایج‌ترین نوع غش است. سنکوپ وازوواگال اغلب در نوجوانان و افراد مسن رخ می‌دهد. یبوست وفشار برای دفع مدفوع حجیم نیز باعث تحریک بیش‌ازحد عصب واگ می شود ( عصب واگ از مغز به شکم کشیده شده است). این حالت باعث می‌شود خون از مغز به پایین حرکت کند و فرد درمعرض خطر بیهوشی قرار ‌گیرد.

خندیدن
اخیراً خبری منتشر شده درباره فرد بسیار چاقی که هنگام خندیدن از حال می‌رود. کارشناسان هشدار دادند که این حالت باعث بسته شدن راه تنفسی می‌شود، البته این مشکل نادر است.

سرفه
سرفه‌های شدید، فرد را در معرض خطر غش کردن قرار می‌دهد. محققان معتقدند که تغییرات ناگهانی فشارخون در اطراف ریه که خون را از مغز منحرف می‌کند، می‌تواند دلیل این اتفاق باشد.

منبع:روزنامه خراسان

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس