مروری بر دوبرال

مسمومیت با استامینوفن چه علائمی دارد؟

مسمومیت با استامینوفن

علائم مسمومیت با استامینوفن

استامینوفن به عنوان یک داروی پر استفاده در میان مردم و همچنین تهیه راحت و آسان و بدون نسخه ان می باشد.اما استفاده بیش از حد از این دارو می تواند باعث ایجاد مسمومیت در کبد شود که بسیار خطرناک نیز می باشد که نارسایی های کبدی را در پی دارد و در واقع اووردوز با استامینوفن می باشد.

یکی از متداول ترین داروهایی که مسمومیت با آن وجود دارد، استامینوفن است.به طوری که در هر بیماری که با نارسایی حاد کبدی مراجعه کند باید سمیت کبدی ناشی از اووردوز استامینوفن را در نظر گرفت.

پریسا اعتصام کارشناس دارویی مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم، اظهار داشت: یکی از متداول ترین داروهایی که مسمومیت با آن وجود دارد، استامینوفن است.به طوری که در هر بیماری که با نارسایی حاد کبدی مراجعه کند باید سمیت کبدی ناشی از اووردوز استامینوفن را در نظر گرفت.

در صوتیکه پزشک برای شما یا فرزندتان استامینوفن تجویز کزده باشد، دارو را براساس دوز دقیق درمانی آن و نه بیشتر از آن مصرف کنید و از مصرف مقادیر بیش از حد درمانی، یا قرار دادن دارو در دسترس کودک خودداری کنید تا از بروز مسمومیت با آن خودداری کنید.

علایم اولیه مسمومیت با استامینوفن که نیم تا ۲۴ ساعت بعد از بلع ممکن است بروز کند، عمدتا به شکل تهوع، استفراغ، بی اشتهایی می باشد. ممکن است علایمی مانند خستگی، ضعف عضلانی، تعریق و… پیش بیاید. ظاهر بیمار ممکن است عادی باشد.علایم ثانویه بیمار مسموم، ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از مصرف، به شکل درد در یک چهارم بالایی سمت راست شکم، افزایش سطح بیلی روبین و … بروز پیدا می‌کند. علایم تهوع، استفراغ و بی اشتهایی کمتر می‌شود.

 بسیاری از اقداماتی که برای بیماران انجام می شود در ساعات اولیه بروز مسمومیت، اثر بخشی بهتردارند، لذا در صورت مسمومیت با استامینوفن اهمیت دارد که هرچه زودتر به اورژانس مسمومین مراجعه شود.

 

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس