مروری بر دوبرال

دلیل بی حسی اعضای بدن چیست؟

کمبود ویتامین,آسیب های عصبی,ستون فقرات,آبله مرغان,کم خونی,دلیل بی حسی اعضای بدن چیست

علت بی حسی اعضای بدن چه می تواند باشد؟

شاید برای شما نیز پیش آمد باشذ که گاهس احساس کرخت شدن و مور مور شدن اعضای بدن برای شما پیش می آید و یا دچار بی حسی در دست و یا پا شوید.این حالت می تواند نشان دهنده مشکلات مختلفی در بدن باشد از جمله بخری بیماری ها گرفته تا آسیب هایی که به گردن و ستون فقرات شما وارد می گردد.

علت بی حسی در اعضای بدن و کرخ شدگی
یکی از مشکلاتی که ممکن است برای هر کس پیش بیاید کرختی و بی حسی دست و پا است که علل مختلفی دارد. کرختی یک احساس غیرطبیعی است که می تواند در هرجایی از بدن رخ دهد. تجربه ای ناشی از کاهش حس قسمتی از بدن که گاه با حس سوزن سوزن شدن همراه است. اغلب این حالت در اندامهای دست، پاها و انگشتان دست و پا، اتفاق می افتد. در اینجا به بررسی دلایل این موضوع می پردازیم.

۱- حمله ی سیستم ایمنی :
بیماری هایی مانند ام اس، موجب تداخل سیستم ایمنی بدن و حمله سیستم ایمنی  به سیستم عصبی و ایجاد حمله های عصبی می شوند که اولین نشانه حمله سیستم ایمنی، ضعف و بی حسی شدید است. این احساس می تواند به سرعت پخش شود و حتی ممکن است کل بدن را فلج کند. این ضعف، راه رفتن ، بلعیدن غذا، کنترل مثانه و روده را سخت می کند که با ضربان قلب تند و تغییرات فشار خون و تنفس سخت همراه است. پس از مشاهده اولین بی حسی هایی که دلیل دیگری برای آن نمی یابید، در اولین فرصت برای اطمینان از سلامتی سیستم ایمنی و عصبی خود، به پزشک مراجعه کنید.

 

۲- بیماری های سخت :
در تمدن های قدیم جذام بیماری وحشتناکی بود که سلامتی را تهدید می کرد و نشانه هایی دارد که شامل بی حسی، پوست زائد و جراحت می شود که جراحت و ضعف ماهیچه ها را بالا می برد و عفونت باکتری ها باعث آسیب به بدن می شود. بیماری های سخت دیگر هم، می توانند موجب ضعف ماهیچه ها و ایجاد بی حسی و کرختی در بدن شوند.

۳- بی حسی به دلیل خواب رفتگی:
ایستادن یا نشستن در یک حال ثابت برای مدتی طولانی سبب کاهش خون رسانی به بخش های مختلف بدن می شود که نتیجه آن احساس خواب رفتگی و بی حسی خواهد بود.

۴- کمبود ویتامین B12 :
کمبود ویتامین B12 باعث سستی در دست و پا می شود که با کم حوصلگی ، خستگی و ضعف و کم خونی و آماس زبان و حتی، وهم و خیال همراه است، ویتامین B12برای ساخت سلولهای خونی نیاز است. سبزیجات و حبوبات هم باعث افزایش ویتامین B12 میشود.

۵- آسیب های عصبی
آسیب های عصبی از قبیل آسیب و جرح در ستون فقرات گردنی می تواند سبب بی حسی در دست ها، و آسیب در ستون فقرات کمری می تواند سبب بی حسی در پاها شود. گاهی زخم های عمیق یا شکستگی های استخوانی می توانند به اعصاب صدمه بزنند.

۶- بیماری های عفونی
عفونت ناشی از هرپس زوستر ویروس عامل آبله مرغان ـ گاهی پس از ابتلا به آبله مرغان؛ این ویروس در برخی از اعصاب بدن پنهان می شود و بعد از مدتی بر اثر عواملی فعال شده و سبب ایجاد علایم بی حسی در فرد می گردد.

منبع: namnak.com

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس