مروری بر دوبرال

آیا پارازیت باعث سرطان می شود؟

پرتوهای رادیوتراپی, سرطان پوست, سی تی اسکن,پارازیت ,سرطان ,تاثیر پارازیت در بروز سرطان

تاثیر پارازیت در بروز سرطان

طبق جدیدترین بررسی محققان وزارت بهداشت، پارازیت را عامل موثری در بروز سرطان دانسته اند اما به این شدت که مردم فکر می کنند موثر نیست.همچنین علاوه بر پارازیت نوع تغذیه و نیز نور خورشید را بسیار موثر می دانند.همچنین پرتوهای رادیو تراپی و سی تی اسکن نیز می تواند بروز مشکلاتی شود.

دکتر کاظم زنده‌دل در خصوص برخی اظهارات درباره تاثیر پارازیت‌ها بر افزایش ابتلا به سرطان در کشور گفت: شواهد ما بسیار کم و محدود است و هنوز در مرحله‌ای نیستیم که به صورت قطعی درباره آن صحبت کنیم. بر اساس شواهد منتشر شده، سرطان‌زایی پارازیت‌ها اثبات شده است ولی اینکه مردم به میزانی در مواجهه با آن قرار گرفته باشند که به آن مبتلا شوند، هنوز بررسی نشده است.

وی افزود: انجام این تحقیقات بسیار سخت است؛ چرا که مردم علاوه بر پارازیت در معرض آلودگی و عوامل خطر دیگر نیز هستند. همچنین نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی برای اثبات آن وجود دارد. علاوه بر پارازیت‌ها، نور خورشید هم به عنوان یک پرتو موثر در سرطان پوست نقش دارد. پرتوهای رادیوتراپی و سی تی اسکن نیز می‌تواند در صورت افزایش بیش از حد در ابتلا به سرطان موثر باشد.

وی در ادامه در خصوص اقدامات وزارت بهداشت برای غربالگری و پیشگیری از ابتلا به سرطان گفت: در حال حاضر برنامه ایراپن در چهار شهر کشور برای غربال سه سرطان دهانه رحم، روده بزرگ و پستان انجام می‌شود. اما در عین حال علاوه بر غربالگری، آگاه بودن مردم از علائم سرطان، در پیشگیری موثر است. چندین برنامه برای بررسی وضعیت سرطان در حال اجرا است. در کنگره بین‌المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان، گزارش‌هایی از آمار ابتلا در چند استان کشور ارائه می‌شود.

دبیر شبکه ملی تحقیقات سرطان با بیان اینکه در حال حاضر دانش مردم درباره مسائل بهداشتی افزایش پیدا کرده است، ادامه داد: با توجه به حجم کاری که باید در حوزه تحقیقات سرطان انجام شود، ولی بودجه‌های بسیار محدودی به آن اختصاص داده می‌شود. برای تقویت دانش و تولید شواهد نیاز به افزایش این بودجه‌ها داریم. در عین حال بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه می‌توانند کمک زیادی انجام دهند.

وی ادامه داد: یکی از بخش‌های تشخیص زودهنگام شناسایی بیمار، پیش از بروز علائم است. این اقدام با انجام تست پاپ اسمیر و ماموگرافی برای زنان و همچنین آزمایش مدفوع برای بررسی ابتلا به روده بزرگ انجام می‌شود. این تست‌ها بیشتر برای افراد بالای ۵۰ سال و کسانی که چندین مورد ابتلا به سرطان در خانواده داشته‌اند و همچنین تست دهانه رحم برای زنان بالای ۳۰ سال توصیه می‌شود. شناخت به موقع علائم ابتلا به سرطان نیز دومین بخش از تشخیص زودهنگام این بیماری است.

منبع: isna.ir

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس