نسخه گیاهی و طب سنتی برای درمان کولیت روده

درمان کولیت روده

درمان گیاهی کولیت روده با خاکشیر, شوید و بارهنگ

طب سنتی و گیاهان دارویی برای درمان هر نوع بیماری درمان و راه حلی دارد.یکی از بیماری های دستگاه گوارش که تقریبا شاع هم هست کولیت روده بوده که علاوه بر استفاده از داروهای گیاهی می توان به استفاده از تغذیه آن را درمان نمود و همچنین در کنار آن از خاکشیر و بارهنگ نیز می توان استفاده نمود.

برای درمان گیاهی بیماران مبتلا به کولیت روده باید آنها را از خوردن غذاها و خوراکی‌های بلغم‌زا و خشکی‌زا منع و آنها را با دستوراتی که در این مطلب آماده است بوسیله خاکشیر، شوید و بارهنگ درمان کنیم.

درمان کولیت با دستور طب سنتی
از دیدگاه طب سنتی دو مرحله برای درمان کولیت وجود دارد، نخستین درمان و ساده‌ترین درمان،درمانهای پیشگیرانه و نگه‌دارنده هستند که مهمترین آن اصلاح تغذیه بیمار است.در واقع باید بیمار را از خوردن غذاها و خوراکی‌های بلغم‌زا و خشکی‌زا منع و این نوع غذاها را از رژیم بیمار حذف کنیم.

 

از دیدگاه طب سنتی کدام خوراکی ها باید از رژیم غذایی مبتلایان به کولیت حذف شود؟
ماست
دوغ
گرمک
هندوانه
بادمجان
سیر
سس
ترشی
فلفل
دارچین
زنجبیل
قرمه‌سبزی
آش رشته
خورش لپه
داروهای تجویزی برای مبتلایان به کولیت از دیدگاه طب سنتی کدامند؟
خاکشیر
بارهنگ
شوید

طرز مصرف خاکشیر:
خاکشیر با آب جوش از بهترین درمانگران کولیت است؛ اگر بیمار از اسهال شدید و از دفع کف وبلغم شکایت دارد بهتراست از خاکشیر بو داده با آب جوش استفاده کند (میزان مصرف آن با توجه به سن و وزن بیمار متفاوت است اما عموما ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری خاکشیر با آب جوش : روزی یک تا ۲ بار )

طرز مصرف بارهنگ:
بارهنگ نیز ۱ تا ۳ بار در روز مورد مصرف قرار می‌گیرد که بسته به شرایط بیمار به خصوص بیمارانی که با دفع کف و بلغم و خون مواجه هستند، دفعات مصرف بارهنگ را افزایش می‌دهیم (۳ تا ۵ بار و هر بار یک قاشق غذاخوری با آب جوش استفاده می‌شود) در این حالت نیز اگر بیمار ازاسهال رنج می‌برد بهتر است از بارهنگ بو داده با آب جوش به مدت ۳ تا ۵ بار در روز استفاده شود.

طرز مصرف شوید‌:
۳ قاشق غذاخوری شوید را با ۲ لیوان آب می‌جوشانیم تا یک لیوان بماند، سپس آنرا صاف کرده و آب شوید حاصل با عسل شیرین می‌شود؛ در مواقع اسهال، دل‌پیچه و حالت تهوع همراه با بارهنگ و خاکشیر در طول روز مصرف می شود (یک تا ۵ بار در روز).

بقیه درمان ها با توجه به مزاج بیمار، پایه‌گذاری می‌شود و جوشانده‌های مختلفی تجویز می‌شود که بر مبنای درجه خشکی بیمار یا بلغم آن است.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس