مروری بر دوبرال

درد دست چپ و نکته هایی در مورد سکته قلبی

علائم سکته قلبی,درد دست چپ,درد شانه چپ

نکته هایی در مورد سکته قلبی و درد دست چپ

بعضی مواقع امکان دارد در دست چپ خود احساس درد بکنید و یا اینکه کمی حالت گزگز داشته باشید.بهتر است قبل از اینکه فکر کنید مشکل قلبی دارید این مطلب را بخوانید و حتما به پزشک مراجعه کنید.

یک متخصص ارتوپدی و جراح دست، کاهش حس و سوزش یا گز گز انگشتان، تورم، درد موضعی و شبانه را از مهمترین علائم دست‌درد عنوان کرد و گفت: افراد با دیدن این علائم باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند.
رضا شهریار کامرانی در مورد دردهای دست گفت: ابتدا این سوال مطرح است که کدام یک از دردهای دست احتمالا ناشی از بیماری است و نیاز به درمان دارد و کدام یک ناشی از بیماری خاصی نیست و با کمی استراحت برطرف می‌شود.

وی ادامه داد: اگر چه هر علامتی ممکن است در دست نشانه یک بیماری بوده و نیازمند درمان باشد اما نشانه‌هایی وجود دارد که اگر همراه با درد دست باشد، این احتمال را تقویت می‌کند. در چنین مواردی بهتر است این افراد زودتر به پزشک مراجعه کنند.

این دانشیار گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی تهران مهمترین علائمی که با مشاهده آن باید سریعا به پزشک مراجعه شود عبارتند از:

۱- کاهش حس و سوزش یا گز گز انگشتان: این علائم معمولاً ناشی از فشار بر روی اعصاب دست است. شایعترین عصبی که درگیر می‌شود عصب میانی است و با علائم اختلال حس و گزگز و سوزن سوزن شدن انگشتان شصت سبابه و میانی ظاهر می‌شود.

عصب دیگری که به طور شایع ممکن است درگیر شود عصبی است با نام زند اسفل یا اولنا، که همین علائم را در انگشت کوچک و حلقه نشان می‌دهد. دیسک‌های گردنی و نیز دنده گردنی هم می‌تواند همین علائم را بوجود آورند در اولی معمولا علائم در انگشت شصت انتشار پیدا می‌کند و در دومی در انگشت کوچک.

۲- تورم: اگر چه به دنبال فعالیت زیاد در دست ممکن است درد همراه تورم بوجود آید و با استراحت بر طرف شود اما تورم موضعی بخصوص در مفاصل ممکن است به علت بیمارهای التهابی مانند روماتیسم مفصلی باشد. در این موارد وجود خشکی صبحگاهی که مدت طولانی مثلا نیم ساعت تا یک ساعت طول بکشد زنگ خطر دیگری برای این بیمارها است.

۳- دردهای شبانه: دردهای مکانیکی که بدنبال کار سنگین و خستگی ایجاد می‌شود معمولاً در هنگام خواب از بین می‌رود. اما دردهای دست که در شبها بیشتر می‌شود بخصوص اگر باعث بیدار شدن بیمار از خواب شود علامت بسیار هشدار دهنده‌ای است که بررسی بیشتر برای یافتن احتمال بیماری زمینه‌ای را لازم می‌کند که تومورهای دست و عفونتها و نیز فشار بر روی اعصاب دست می توانند این خصوصیت را داشته باشند.

۴- دردهای موضعی و درد با فشار در یک نقطه (حساسیت موضعی): دردهایی که به دنبال فعالیت زیاد یا خستگی ایجاد می‌شوند معمولاً منتشر و در تمام دست احساس می شوند. اما دردهای موضعی باید احتمال وجود یک عامل بیماری زمینه ای را مطرح کند. بیماریهایی مانند آرتروزهای موضعی و شکستگی های قدیمی همه در این دسته قرار می گیرند.

۵- توده های موضعی: هر توده دردناکی در دست لازم است مورد بررسی قرار بگیرد.

۶- دردهای دائمی: درد هایی که کم و زیاد می شوند و دوره هایی از بهبودی کامل را دارند که کمتر در بیماریهای جدی دیده می شود. اما دردی که دائم است و و بخصوص به تدریج افزایش می یابد باید احتمال وجود بیماری زمینه را به طور جدی در نظر گرفت.

۷- دردهایی که بدنبال ضربه ایجاد می شود: ضربه‌هایی که به دست یا انگشت وارد می‌شود در بسیاری از موارد خطر جدی ندارند. اما متاسفانه مواردی از آنها وجود دارد که علیرغم ظاهر بی خطر ممکن است با عوارض زیادی همراه باشند. در این موارد لازم است حتما در صورت ادامه درد، قبل از یک هفته به پزشک مراجعه شود.

این متخصص ارتوپدی و جراح دست گفت: لازم است هیچ دردی را در دست بی اهمیت تلقی نکنیم و بخصوص اگر بدنبال ضربه ایجاد شده باشد یا چند هفته از شروع آن بگذرد و با علائم حسی، تورم یا توده همرا باشد، موضعی باشد یا در شبها تشدید شود، باید به پزشک مراجعه کنیم.

نکاتی پیرامون سکته قلبی
فاکتورهای خطر سکته قلبی مانند دیابت، چربی‌خون، مصرف سیگار، چاقی و کم‌تحرکی از مدت‌ها پیش در جامعه انسانی مطرح بوده‌اند. اما امروزه به دلیل تشدید این فاکتورها، سن سکته قلبی پایین آمده است. ماشینی‌شدن زندگی و کم‌تحرکی باعث شده است وزن افراد افزایش پیدا کند. از طرف دیگر سن مصرف سیگار یا حتی موادمخدر پایین‌تر آمده است.
موادمخدر مانند کراک می‌توانند در رگ‌های سالم قلب رسوب ایجاد کنند و مستقیما باعث سکته قلبی شوند. علاوه بر این آلودگی هوا نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است. این آلودگی می‌تواند عاملی برای سکته قلبی باشد چرا که کمبود اکسیژن در بدن، خونرسانی به بافت قلب را کاهش می‌دهد. به این ترتیب فرد در خطر سکته قلبی قرار می‌گیرد حتی اگر درصد گرفتگی رگ‌های قلبش زیاد نباشد.

اضطراب عروق بدن را تنگ می‌کند و…
یکی از دلایل بالا رفتن خطر سکته‌های قلبی و پایین آمدن سن متوسط بروز آن، افزایش استرس در زندگی‌های امروزی است. استرس باعث آزاد شدن ماده‌ای به نام نورآدرنالین می‌شود. این ماده عروق بدن را تنگ می‌کند، بنابراین اگر فرد از قبل تنگی عروق داشته باشد استرس زیاد می‌تواند او را به سکته بیندازد. علاوه بر این رژیم‌های غذایی نادرست و گرایش به سمت فست‌فودها روزبه‌روز بیشتر می‌شود. برای مثال در گذشته مادران برای تنقلات فرزندانشان از میوه و آجیل استفاده می‌کردند اما امروزه شکلات و فست‌فود‌ها جای خوراکی‌های سالم را گرفته‌اند. به این ترتیب تعجبی ندارد اگر سن سکته قلبی پایین آمده باشد.

چرا خانم‌ها بیشتر از آقایان در مقابل سکته قلبی ایمن هستند؟
احتمال سکته قلبی در زنان و مردان در صورت وجود فاکتور خطر تقریبا یکسان است. با این حال ترشح هورمون‌های محافظت‌کننده در بدن خانم‌ها مانند استروژن و پروژسترون تا حدودی از ایجاد مشکلات قلبی جلوگیری می‌کند. معمولا بعد از سن یائسگی که این هورمون‌ها کاهش پیدا می‌کنند خطر سکته قلبی در زن و مرد یکسان می‌شود. برای مثال اگر خانم جوانی دیابت داشته باشد، می‌تواند به اندازه مردی که قندش تحت کنترل است در خطر سکته قلبی باشد، بنابراین فاکتورهای خطر باعث می‌شوند خانم‌ها نیز قبل از یائسگی به اندازه آقایان در خطر باشند.

نشانه‌های سکته قلبی را می‌شناسید؟
علامت بارز سکته قلبی، درد بسیار شدیدی است که در قفسه سینه ایجاد می‌شود. این درد ممکن است به فک و دست‌ها نیز گسترش پیدا کند و معمولا تا حد ناف احساس می‌شود (در واقع درد زیر ناف نشانه سکته قلبی نیست). همزمان با این درد، تعریق، تهوع و استفراغ نیز ممکن است ایجاد شود. حملات تپش قلب یا آریتمی نیز ممکن است علامت سکته قلبی باشند، البته همیشه تمام این علایم وجود ندارند. به طور کل می‌توان گفت درد آن‌قدر شدید است که فرد نمی‌تواند آن را تحمل کند و مجبور است به پزشک مراجعه کند. با این حال اگر فردی موادمخدر استفاده کند و آستانه تحمل‌پذیری‌اش بالاتر باشد یا کسانی که دیابتی هستند ممکن است این درد معمول را نداشته باشند. برای مثال ممکن است علامت‌شان تنگی نفس باشد یا اینکه حملات تهوع و استفراغ داشته باشند و خودشان هم متوجه نشوند آن لحظه سکته کرده‌اند و بعدها در نوار قلب‌شان مشخص شود.

گاهی اوقات افراد سوال می‌کنند که آیا ایجاد درد در دست چپ نشانه سکته قلبی است یا خیر؟ درد دست چپ و سمت چپ سینه می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، از مشکلات ارتوپدی دست و شانه گرفته تا مشکلات گوارشی و زخم معده و… اما علل قلبی هم می‌توانند باعث ایجاد درد شوند و از آنجایی که سکته قلبی زندگی فرد را تهدید می‌کند اول باید مطمئن شد فرد سکته کرده است یا نه. بیماران معمولا نمی‌توانند بر اساس علایم بالینی خود سکته قلبی را تشخیص دهند و حتما باید مراجعه پزشکی داشته باشند.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس