مروری بر دوبرال

آیا دیابت باعث بروز بیماری مثانه عصبی می شود؟

بیماری مثانه عصبی

دیابتی ها بخوانند: دیابت باعث بروز مثانه عصبی یا مثانه نوروژنیک می شود

دیابت یکی از بیماری های ست که می تواند بر تمام نواحی بدن تاثیر بگذارد از جمله کلیه ها  و عروق و چشم و غیره ولی اید از یک مورد تا به حال اطلاعاتی نداشتید و آن بروز بیماری مثانه عصبی در بیماری دیابت می باشد که در دفع ادرار نیز نقش مهمی دارد و وجود بیماری د رآن می تواند فرد را دچار مشکلاتی کند.

آیا می دانید دیابت باعث بروز بیماری مثانه عصبی می شود؟
رئیس انجمن نورویورولوژی ایران به عوارض متعدد بیماری دیابت اشاره کرد و گفت: دیابتی ها علاوه بر ابتلا به بیماری های کلیوی، قلبی و عروقی و چشمی، در معرض ابتلا به فلج مثانه neurogenic bladder یا مثانه نوروژنیک یا مثانه عصبی هستند.

مثانه نوروژنیک یا فلج شدن مثانه و یا مثانه عصبی یکی از بیماری هایی است که موجب اختلال در ادرار می ‌شود، در این بیماری اختلال در سیستم عصبی مرکزی یا محیطی موجب اختلال در کنترل ادرار می‌شود.

سیستم عصبی خودکار در بدن، مثانه و مجاری ادراری را هم عصب‌ دهی می‌ کند و این اعصاب در احساس پُر شدن مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار و کمک به تخلیه ادرار نقش اصلی دارند؛ و بیماری دیابت می‌ تواند برروی سیستم عصبی خودکار تاثیر گذاشته و کار این سیستم را مختل کند.

 ۴۱ درصد بیماران دیابتی بالای ۴۵ سال دچار درجاتی از مثانه نوروژنیک هستند و این آمار نشان دهنده شیوع بیماری در کشور است که باید به آن توجه جدی کرد.در این حالت اعصاب مثانه بطور صحیح، کار خود را انجام نمی دهند و مریض دیابتی احساسی از پر بودن مثانه یا حتی مقدار باقیمانده ادرار در مثانه ندارد.

از جمله عوارض این بیماری عبارتند از عدم تخلیه کامل، ایجاد عفونت و بروز مشکل در کلیه ها که به دلیل باقیماندن بخشی از ادرار در مثانه، کلیه ها می توانند دچار آسیب جدی شوند و حتی ممکن است این فرد نیازمند به دیالیز شود.

در برخی مواقع بی اختیاری ادرار فرد به دلیل مشکل پروستات یا بیماری های زنانه نبوده و فرد به دلیل ابتلا به فلج مثانه یا مثانه عصبی به این مشکل دچار می شود.برخی مواقع، مریض با عفونت یا بی اختیاری ادراری به پزشک مراجعه می کند اما در معاینه مشخص می شود که وی به بیماری مثانه نوروژنیک مبتلا است.

عوارض دیابت بر مثانه مورد غفلت قرار می گیرد
خوشبختانه در سال های اخیر توجه خوبی به برخی از عوارض دیابت از جمله قلبی و عروقی و چشمی شده اما عوارض دیابت بر مثانه مورد غفلت قرار گرفته و توجه جدی به این موضوع نمی شود.
مشکلات مثانه براثر عوارض دیابت در جامعه ما شایع است، پزشکان هم توجه جدی به عوارض دیابت بر مثانه نمی کنند و این موضوع می تواند مشکلاتی برای بیماران دیابتی به وجود آورد.
به پزشکان توصیه می شود در هنگام مشاوه به بیماران دیابتی به عوارض این بیماری بر مثانه توجه داشته باشند. در صورتی که بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می توان با درمان های مناسب جلوی پیشرفت آن را گرفت.
به بیماران دیابتی هم توصیه می شود که آزمایشات منظم از مثانه را انجام دهند تا دچار عوارض این بیماری نشوند.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس