مروری بر دوبرال

علت جراحی تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو راه حلی ست که به بیماران دچار آرتروز شدید زانو که دارای درد شدید نیز هستند پیشنهاد می شود.در این جراحی مفصل زانو که ساییده شده خارج و به جای آن مفصل مصنوعی جدیدی جایگزین می شود که درد فرد را از بین می برد و همچنین فرد می تواند به راحتی و بدون درد راه برود.

تعویض مفصل زانو چیست؟
در طول عمل جراحی جایگزینی مفصل زانو، جراح غضروف و استخوان آسیب دیده را از مفصل زانو جدا میکند و آنها را با مفصل ساخته دست انسان جابه جا میکند. این عمل تعویض مفصل زانو نیز نامیده می شود، و یکی از رایج ترین عمل های جراحی استخوان در ایالات متحده می باشد.

علائم آرتروز زانو
انواع متداول آرتروز، استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و آرتریت هستند که پس از یک آسیب رخ میدهند. مهم نیست که چه نوع آرتریتی دارید، علائم اصلی آرتریت عبارتند از: زانو درد، تورم، و سفتی در زانو هستند. با گذشت زمان، ممکن است زانو سفت شود بنابراین راه رفتن دشوار و یا حتی غیر ممکن میشود. ممکن است بسته به نوع آرتریتی که دارید، علائم دیگری نیز داشته باشید.

استئوآرتریت زانو
غضروف که از مفصل زانو محافظت میکند می تواند با بالا رفتن سن از بین برود، بنابراین استخوان ها به هم ساییده می شوند. نتیجه: حرکات عادی زانو بیشتر و بیشتر دردناک میشوند. این ساییدگی استئوآرتریت نامیده میشود، و در افراد بالای ۵۰ سال شایع تر است.

آرتریت روماتوئید
آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به مفاصل حمله میکند و در نتیجه باعث درد و تورم میشود. در حالی کهاستئوآرتریت فقط می تواند یک زانو را درگیر کند، آرتریت روماتوئید در هر دو طرف بدن رخ میدهد. همچنین می تواند دست، مچ و پاها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. آرتریت روماتوئید می تواند موجب سایر علائم، مانند تب و خستگی نیز شود.

آرتریت پس از آسیب
در برخی موارد، ورم مفاصل پس از آسیب شروع می شود، مانند شکستگی استخوان زانو و یا پاره شدن یکی از رباط ها. آرتریت ممکن است بلافاصله رخ ندهد. استخوان یا رباط آسیب دیده می تواند در طول زمان به غضروف های آسیب دیده منتهی شود، و باعث درد و سفتی بعد از آن شود.

هنگامی که جراحی در نظر گرفته میشود.
اگر درمان های آرتریت اثری نداشته باشند و شما هر گونه از مشکلات زیر را داشته باشید، جراحی تعویض مفصل زانو میتواند به شما کمک کند:

نتوانید پیاده روی بسیار طولانی و یا خوبی داشته باشید.
نتوانید از صندلی بلند شوید و یا بنشینید.
زانوی شما به داخل یا خارج خم نشود.
هنگام استراحت درد متوسط تا شدیدی داشته باشید.

آماده سازی منزل خود بعد از جراحی
اگر عمل جراحی جایگزینی مفصل زانو دارید، فکری در مورد ایجاد برخی از تغییرات در منزل خود داشته باشید:

قرار دادن میله ایمنی در دستشویی یا حمام.
برداشتن فرش هایی که لیز میخورند و هر چیزی که بتواند موجب افتادن شما شود.
خریداری یک زیرپایی (چهارپایه) برای نگه داشتن پای خود.
همچنین باید از کسی بخواهید در طول چند هفته اول پس از عمل، به شما در فعالیت های روزانه کمک کند.

در طول جراحی چه اتفاقی می افتد؟
تعویض مفصل زانو معمولا ۱ تا ۲ ساعت طول می کشد. جراح غضروف و استخوان آسیب دیده را از زانو جدا میکند. سپس ایمپلنت های فلزی را به انتهای استخوان های ران و ساق متصل میکند. فضای پلاستیکی بین قطعات فلزی ایجاد میشود و کمک می کند تا حرکت مفصل جدید به راحتی انجام شود.

ماندن در بیمارستان
بیشتر افراد بعد از عمل جراحی جایگزینی مفصل زانو چند شب را در بیمارستان سپری میکنند. برخی داروهای ضد درد را مصرف خواهید کرد. باید سعی کنید پس از عمل پای خود را به زودی حرکت دهید. حرکت کردن جریان خون به ماهیچه های پا را افزایش میدهد و می تواند به کاهش ورم کمک کند.

برگشت به منزل
هنگامی که از بیمارستان به خانه بر می گردید، باید قادر باشید با عصا یا واکر راه بروید. اما ممکن است برای حمام کردن، پخت و پز، و کارهای منزل در ۳ تا ۶ هفته اول به کمک نیاز داشته باشید. اگر تنها زندگی می کنید، میتوانید تا زمانی که بتوانید خودتان فعالیت های روزانه را انجام دهید، در یک مرکز توانبخشی بمانید.

حرکت کردن را ادامه دهید.
به منظور بهترین استفاده از زانوی جدید خود، باید در مورد فعال بودن پس از عمل جراحی از دستور پزشک خود پیروی کنید. استراحت بیش از حد می تواند روند بهبودی شما را کُند کند، اما نباید بیش از حد نیز فعالیت داشته باشید. بر روی حرکت در اطراف خانه، پیاده روی، و انجام تمرینات پیشنهاد شده توسط فیزیوتراپیست خود تمرکز کنید.

فیزیوتراپی
فیزیوتراپی برای جایگزینی مفصل زانو شامل تمریناتی برای انعطاف پذیری و قدرت است. شما می توانید این تمرینات را در یک مرکز فیزیوتراپی و یا در خانه انجام دهید، اما حتما از درمانگر چگونگی انجام صحیح این تمرینات را بپرسید. باید این تمرینات را تا زمانی که پزشک شما توصیه میکند، معمولا حداقل ۲ ماه پس از جراحی، ادامه دهید.

دوره بهبودی چه مدت طول میکشد؟
دوره بهبودی تمام بیماران مختلف است و بستگی به خود فرد دارد. پزشک به شما خواهد گفت که آیا برگشت به فعالیت های عادی بی خطر است یا خیر. در اینجا چند دستور وجود دارد:

کارهای منزل: ۶-۸ هفته بعد از عمل
رابطه جنسی: ۴-۶ هفته
کار خارج از منزل: ۶-۸ هفته
شنا: ۶ -۸ هفته
رانندگی: ۶-۸ هفته (اگر زانوی چپ شما جایگزین شده باشد، میتوانید پس از یک هفته قادر به رانندگی کردن باشید.)

خطرات ناشی از جراحی
تعویض مفصل زانو برای اکثر افراد بی خطر است، اما تمام جراحی ها خطراتی را به همراه دارد، از جمله:
جای زخم که غیرجذاب یا دردناک است
عفونت یا خونریزی سنگین
لخته خون در پا

جلوگیری از لخته شدن خون
لخته های خون در ساق یا ران می توانند بعد از عمل جراحی زانو ایجاد شوند. لخته خون اگر از بین نرود و به ریه ها برود می تواند تهدید کننده زندگی باشد. پزشک کمک خواهد کرد که اقداماتی برای جلوگیری از تشکیل لخته خون انجام دهید. جوراب شلواری، دستگاه های فشرده سازی، و رقیق کننده های خون می توانند خطر لخته شدن را کاهش دهند. حرکات پا و مچ پا نیز کمک کننده هستند، بنابراین مهم است به محض اینکه پزشک اجازه داد،حرکات را انجام دهید.

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس