مروری بر دوبرال

علت سبز شدن رنگ مدفوع چیست؟

سبز شدن رنگ مدفوع

سبز شدن مدفوع نشانه چیست و چه زمانی خطرناک است ؟

به طور معمول رنگ مدفوع می تواند نشان دهنده نوع تغذیه شما و همچنین سلامت دستگاه گوارش شما می باشد و به طور معمول رنگ آن قهوه ای می باشد اما در صورت تغییر رنگ نیاز است که دقت بیشتری به سلامت خود داشته باشید و در صوذرت دیدن برخی رنگ ها نیاز است که به پزشک مراجعه نمایید.

رنگ ظاهری مدفوع و ارتباط آن با سلامتی
آیا می خواهید وضعیت فعلی سلامتی تان را بدانید؟ ممکن است از آن نوع افرادی باشید که سلامت تان را عمدتا بر حسب علائمی که احساس می کنید، ارزیابی می نمایید اما افراد کارآزموده دیگری نیز وجود دارند که می دانند برای اطلاع از وضعیت فعلی سلامتی شان باید به رنگ مدفوع شان توجه کنند.

اگر شما هیچ ایده ای در مورد کاری که باید انجام دهید ندارید یا اگر در بدست آوردن اطلاعات درست در مورد مدفوع تان مشکل دارید، می توانید تمام جزئیات مورد نیازتان را همین جا یاد بگیرید. قبل از آنکه به خاطر دیدن رنگ مدفوع تان عصبی شوید، به یاد داشته باشید چیزهای بسیاری وجود دارند که می توانند بر رنگ فعلی مدفوع شما تاثیر بگذارند.

علل احتمالی داشتن مدفوع سبز رنگ
غذایی که می خورید
اگر غذاهایی با رنگ های تند بخورید، می توانید مطمئن باشید که مدفوع تان نیز همان رنگ غذایی که می خورید را خواهد داشت. مقدار صفرایی که برای هضم غذا به کار خواهد رفت، صفرا معمولا زرد و سبز است بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که مدفوع تان نیز همان رنگ را داشته باشد.

مکمل ها و داروها
مکمل ها و داروهایی که شما مصرف می کنید نیز بر رنگ مدفوع تان تاثیر خواهند گذاشت.

مدفوع سبز رنگ شما چه معنایی می دهد؟
حال که می دانید چیزهای مختلفی می توانند بر رنگ مدفوع شما تاثیر بگذارند، ممکن است هنوز فکر کنید که وقتی مدفوع تان سبز رنگ می شود، به چه معناست؟ این همیشه مایه نگرانی بسیاری از افراد است چون فکر می کنند که داشتن مدفوع سبز، بد است. شما نباید داشتن مدفوع سبز رنگ را به یک مسئله نگران کننده تبدیل کنید چون ممکن است به علت موارد زیر، مدفوع تان سبز شده باشد.

خوردن سبزیجات برگ دار سبز
آیا به عنوان بخشی از رژیم غذایی تان، مقدار زیادی سبزجات برگ دار سبز مصرف می کنید؟ این کار، هیچ ایرادی ندارد چون سبزیجات برگ دار سبز برای سلامت شما مفید هستند. اما اگر مدفوع تان به علت رنگ آنها، متمایل به سبز شد، تعجب نکنید. محتوای کلروفیل برگ های این سبزیجات می تواند رنگ مدفوع شما را به سبز تغییر دهد.

مصرف مکمل های آهن
آیا باید به طور مداوم از مکمل های آهن استفاده کنید؟ اگر این طور است، پس به خاطر آنکه رنگ مدفوع تان گاهی اوقات سبز می شود، تعجب نکنید.

هضم سریع
آیا می دانید قبل از آنکه مدفوع به رنگ «عادی» قهوه ای تبدیل شود، به علت رنگ زرد و سبز صفرا، اول رنگ سبز دارد؟ پس از آن، مدفوع از روده بزرگ عبور خواهد کرد و این، زمانی است که رنگ آن قهوه ای می شود. اگر مدفوع شما به سرعت از روده ها عبور کند، تا زمانی که اجازه دهید از بدنتان خارج شود، سبز باقی خواهد ماند.

حال که شما از علل احتمالی داشتن مدفوع سبز رنگ آگاه شدید، آیا هنوز هم فکر می کنید که آن خطرناک است؟ مدفوع سبز رنگ، تنها زمانی می تواند خطرناک باشد که شما در مدفوع تان خون ببینید. اگر در مدفوع تان خون دیدید، بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید.

شما ممکن است آنقدر نگران رنگ مدفوع تان باشید که به تعداد دفعات اجابت مزاج تان توجه نکنید. در اکثر اوقات، مردم یک یا دو بار در روز اجابت مزاج می کنند اما برخی دیگر به طور طبیعی ۴ ــ ۳ بار در روز دفع مدفوع دارند. در حالی که افرادی که دچار یبوست هستند، ممکن است برای چندین روز دفع مدفوع نداشته باشند. اگر شما متوجه تغییری در اجابت مزاج تان شدید، مثلا ناگهان به تعداد دفعات قبل اجابت مزاج نمی کنید یا در حال حاضر به تعداد دفعات بیشتری نسبت به قبل، مدفوع دفع می کنید، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. سعی کنید بفهمید که چه چیزی باعث این مسئله می شود. این ممکن است به دلیل غذاهایی باشد که خورده اید.

حال که در مورد مدفوع سبز رنگ بحث کردیم، چرا در مورد سایر رنگ های مدفوع صحبت نکنیم؟ این می تواند به شما کمک کند که بفهمید چه زمانی باید نگران رنگ مدفوع تان باشید و چه زمانی می توانید آن را نادیده بگیرید.

قهوه ای
بدیهی است که این به عنوان رنگ طبیعی و سالم مدفوع در نظر گرفته می شود. فرآیندی که توسط آن مدفوع می تواند قهوه ای رنگ شود، در واقع کمی پیچیده است زیرا بدن برای انجام آن، تلاش زیادی می کند. باکتری های موجود در روده، مواد غذایی را هضم کرده و مدفوع تشکیل می دهند که می تواند رنگ آن را قهوه ای کند. بدیهی است که وقتی مدفوع قهوه ای رنگ دارید، نباید نگران باشید چون رنگ طبیعی مدفوع است.

سیاه
وقتی مدفوع سیاه تیره رنگ می بینید، ممکن است نشانه آن باشد که غذایی که برای مدتی در روده بزرگ شما گیر کرده است، بیرون می آید. فقط هنگامی که مدفوع سیاه دارای یک قوام قیر مانند باشد، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. این بدان معناست که شما ممکن است جایی در سیستم تان دارای خونریزی داخلی باشید اما رنگ تیره نشان می دهد که آن خونریزی باید در قسمت بالاتری از دستگاه گوارش شما باشد چون رنگ آن تیره شده است. برای اطمینان بیشتر توصیه می شود فورا با پزشکتان تماس بگیرید تا بلافاصله به این مسئله رسیدگی شود.

قرمز
این، رنگی است که واقعا باید توجه شما را جلب کند چون هنگامی که شما مدفوع قرمز رنگ دارید، بدین معناست که جایی در پایین دستگاه گوارش تان دارای خونریزی داخلی هستید. اگر هموروئید داشته باشید، ممکن است شوکه شوید زیرا به معنای واقعی کلمه از شما خون بیرون خواهد آمد. این می تواند شما را بسیار نگران کند و شما باید بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید تا بدانید چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید.

به یاد داشته باشید که خون، چیزی نیست که وجودش در مدفوع عادی باشد بنابراین وقتی مدفوع تان قرمز است، باید به دنبال ریشه این مشکل باشید. گذشته از رنگ هایی که در بالا به آنها اشاره شد، برخی افراد نیز وجود دارند که ممکن است مدفوع سفید رنگ داشته باشند. احتمالا به علت کمبود تولید صفرا که ظاهرا مدفوع را به یک رنگ دیگر تبدیل می کند. دیدن مدفوع سفید نیز می توان تکان دهنده باشد و شما باید بفهمید که چرا آن مقدار صفرا در سیستم تان ندارید.

حال که رنگ مدفوع ها مورد بحث قرار گرفتند، اجازه دهید به سراغ چیزهای دیگری مانند فرم های مختلف مدفوعی که ممکن است ازبدنتان خارج شود، برویم. به عنوان مثال آیا تا به حال مدفوعی پر ازخلط را تجربه کرده اید؟ اگر اینگونه است، دلایل متعددی برای آن وجود دارد. این ممکن است نشان دهد که شما زخم معده دارید و خلط به شما می گوید که ممکن است مقدار زیادی چرک در معده تان داشته باشید. یک دلیل دیگر برای این مسئله، داشتن بیماری کرون است. اگر مشکل شما هنوز توسط پزشکتان تشخیص داده نشده است، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید تا بفهمید به چه چیزی نیاز دارید.

مدفوع شناور
گاهی اوقات ممکن است مقداری مدفوع شناور در توالت تان ببینید و این نشان می دهد که شما مقدار زیادی هوا در معده تان دارید. احتمالا به دلیل عادات بد غذایی تان یا به علت آنکه غذایی که خورده اید، از نظر بدنتان سالم نیست. در حالی که این نباید باعث شود که بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید اما به یاد داشته باشید که وقتی مدفوع های شما شناور هستند، باید پیگیری کنید گه چند بار مدفوع تان شناور بوده است. اگر مرتبا دچار این وضعیت می شوید، یعنی باید به آنچه می خورید، توجه بیشتری کنید.

مدفوع بدبو
اگر شما معمولا مدفوع بدبو دارید، این نشان دهنده نوع رژیم غذایی شماست. این مسئله، تنها وقتی جدی می شود که مدفوع بد بوی شما برای چندین روز ادامه داشته باشد. به یاد داشته باشید که مدفوع متعفن ممکن است نشان دهنده یک مشکل در دستگاه گوارش شما نیز باشد. تعداد دفعاتی که مدفوع بد بو دارید را در نظر بگیرید و ببینید که آیا یک تغییر در رژیم غذایی شما می تواند این وضعیت را بهتر کند یا نه؟

مدفوع کم
در حالی که داشتن مدفوع کم، بسته به مقداری که پیش از این دفع می کردید، طبیعی در نظر گرفته می شود اما داشتن مدفوع کم همچنین می تواند نشان دهد که دستگاه گوارش شما به تازگی التیام یافته و قادر نیست مدفوع بزرگ و عادی که قبلا تولید می کرد را تولید کند. در صورتی که سعی کنید مدفوع تان را دفع کنید و در این فرایند، درد زیادی داشته باشید، می تواند جای نگرانی باشد. این می تواند نشان دهد که جایی در دستگاه گوارش شما انسداد وجود دارد که مانع بیرون آمدن مدفوع به طور معمول می شود.

در برخی اوقات مدفوع شما، ترکیبی از رنگ های مختلف و اشکال متفاوت است. بسته به غذایی که می خورید. فقط به علائم هشداردهنده و رنگ ها و فرم هایی که باید نگرانشان باشید، توجه داشته باشید تا بتوانید در سریع ترین زمان ممکن با پزشکتان صحبت کنید. به یاد داشته باشید که اگر مدفوع تان برای سه روز متوالی، تمام علائم هشدار دهنده را داشت، باید بلافاصله توجه تان به آن جلب شود. شما دیگر نمی توانید صبر کنید و ببینید که آیا علائم برطرف خواهند شد یا خیر. شما باید کاری کنید تا مدفوع تان را به رنگ و فرم نرمالش برگردانید. خوشبختانه این جزئیات در مورد مدفوع تان به شما کمک کرد که بفهمید مدفوع سبز، واقعا مشکل بزرگی نیست و ضمنا در حال حاضر از چیزهایی که جدی تر در نظر گرفته می شوند، آگاهی بیشتری دارید.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس