مروری بر دوبرال

بررسی تاثیر زنجبیل بر قاعدگی

مجموعه : بهداشت زنان

تاثیر زنجبیل بر قاعدگی

تاثیر زنجبیل بر قاعدگی چیست؟

زنجبیل از جمله ریشه های گیاهان می باشد که خواص درمانی بسیار دارد و به عنوان یک میوه دارای طبع گرم می تواند به درمان دردها کمک کند . از جمله تاثیراتی که بر روی بدن دارد خصوصا در خانم ها تاثیر بر قاعدگی می باشد.

آیا زنجبیل باعث تشدید قاعدگی می شود؟
زنجبیل یک ریشه گیاهی است که دارای تاریخچه طولانی در استفاده دارویی در آسیا، هند و خاورمیانه است. زنجبیل به عنوان یک ماده ضدالتهاب و ضد عفونی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند حالت تهوع و استفراغ را کاهش دهد. زنجبیل توسط برخی پزشکان به عنوان جایگزینی برای کاهش جریان شدید قاعدگی مورد استفاده قرار می گیرد و اثرات متعددی روی قاعدگی خانم ها دارد.

پروستاگلاندین ها Prostaglandins
پروستاگلاندین ها هورمون هایی هستند که در زمان قاعدگی آزاد می شوند و باعث منقبض شدن رحم شده و بافت ضخیمی که در دیواره رحیم ایجاد شده را خارج می کنند. این هورمون ها موجب گرفتگی های رحم می شوند. خانم هایی که پروستاگلاندین های PGE2 و  PGF2 بیشتری دارند، اغلب قاعدگی های سنگین تر و سخت تری دارند. پروستاگلاندین های PGE2 و  PGF2 باعث التهاب و گرفتگی رحم می شوند. این شرایط منوراژی menorrhagia (خونریزی های بسیار زیاد و طولانی مدت) نامیده می شود.

تاثیر زنجبیل بر قاعدگی
زنجبیل ممکن است دارای اثرات ضد التهابی مشابه ایبوپروفن و سایر داروهای ضدالتهابی باشد که اغلب برای گرفتگی های دوره قاعدگی و بهبود علائم منوراژی استفاده می شوند.ایبوپروفن و دیگر داروی ضد التهابی تولید پروستاگلاندین را مهار می کنند. زنجبیل مسیرهایی که به تولید پروستاگلاندین ختم می شوند را نیز مسدود می کند که گرفتگی و التهاب ناشی از منوراژی را کاهش می دهد.

همچنین زنجبیل به طور سنتی برای درمان تاخیر در قاعدگی استفاده می شود.در طب چین دوز زیاد زنجبیل، به میزان ۵ گرم، برای شروع قاعدگی به تعویق افتاده استفاده می شود. این مقدار زنجبیل را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید. برخی دانشمندان، از جمله جودیت بن هارلی Judith Benn Hurely ، اظهار نگرانی کرده اند که زنجبیل به مقدار زیاد منجر به سقط جنین می شود.

در زمان مصرف زنجبیل این ملاحظات را در نظر داشته باشید
به نظر می رسد زنجبیل دارای خواصی شبیه به داروهای ضد التهاب است که می تواند جریان خون شدید را در قاعدگی سنگین کاهش دهد. با این حال زنجبیل مانند بسیاری گیاهان دیگر، دارای ویژگی رقیق کنندگی خون است که می تواند در افرادی که از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کنند، خونریزی را شدیدتر کند، داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین. یا در خانم هایی که دارای اختلالات خونریزی هستند مصرف زنجبیل در قاعدگی ممکن است ایجاد مشکل کند. قبل از مصرف زنجبیل برای بهبود علائم قاعدگی ابتدا با پزشک مشورت کنید.

 

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس