مروری بر دوبرال

نحوه مصرف دارو در ماه رمضان

نحوه مصرف دارو

مصرف دارو در ماه رمضان چگونه است؟

 مصرف دارو در ماه رمضان یکی از مشکلاتی است که افراد بسیاری با آن درگیر هستند اما باید به این موضوع توجه داشت که این داروها در واقع مربوط به یک بیماری خاص هستند یا خیر داروهایی مانند انسولین و اعصاب و روان نیاز است که حتما تحت نضر پزشک باشند.

 

مصرف دارو در ماه رمضان
دکتر عباس اخگری، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با بیان اینکه مصرف آب و مایعات نقش بسیار مهمی در دفع داروها و متابولیت‌های ناشی از آنها دارد، اظهار داشت:در صورت روزه داری، بیماران در فاصله افطار تا سحر باید به میزان کافی آب و مایعات بنوشند.

در صورتیکه لازم است دارویی با معده خالی مصرف شود بهترین زمان مصرف دارو یک ساعت قبل از سحری و یا دو ساعت بعد از افطار است.

روزه داران تحت هیچ شرایطی وعده‌های دارویی خود را به صورت خودسرانه قطع نکنند، تغییر در زمان استفاده از دارو ممکن است در روند درمان اختلال وارد کند.

قطع ناگهانی برخی از داروها مانند بیماری صرع بسیار خطرناک است، اثر بخشی بسیاری از داروها ارتباط مستقیمی با مصرف به موقع آن در زمان معین دارد بنابراین بیماران در زمان روزه داری به صورت خودسرانه نوبت داروی خود را قطع نکنند.

آنتی بیوتیک‌ها از جمله داروهایی هستند که باید در زمان مشخص مصرف شوند و امکان تغییر ساعت آنها وجود ندارد، اما پزشک معالج شما می‌تواند با در نظر گرفتن نوع بیماری شما آنتی بیوتیکی را انتخاب کند که با برنامه روزه داری شما تداخل پیدا نکند.

بیماران دیابتی باید پیش از شروع ماه مبارک رمضان تحت بررسی پزشکی قرار گیرند. بیماران باید از نظر سطح قند، فشار خون، چربی خون، انعقاد خون و بررسی کلی وضعیت بیوشیمی خون پایش گردند و بر این اساس رژیم غذایی و دارویی مختص هر بیمار قبل از شروع ماه رمضان تعیین می شود.

بیمارانی که انسولین مصرف می‌کنند باید با پزشک خود مشورت کنند و در تمام بیماران دیابتی تنظیم و کنترل مرتب قند خون بسیار مهم است.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس