مروری بر دوبرال

آیا آروغ زدن برای گوارش مفید است؟

آروغ زدن

آروغ زدن به بهبود کدام مشکلات گوارشی کمک می کند؟

 آروغ زدن خصوصا اگر در جمع باشید یک رفتار زشت و ناپسند محسوب می شود اما در واقع می تواند ناشی از یک مشکل گوارشی باشد که این کار می تواند حال شما را بهتر کند و به گوارش کمی کمک کند تا باد اضافی از این سیستم خارج شود و همچنین فواید دیگری نیز دارد.

بعضی از مشکلات گوارشی و بیماری ها با آروغ زدن بهبود پیدا می کنند
آروغ زدن، خروج گاز موجود در مجرای‌گوارشی از دهان است و زمانی که هنگام غذا‌خوردن و نوشیدن مایعات، هوا وارد معده می‌شود، رخ می‌دهد. این گاز ترکیبی از اکسیژن و نیتروژن است.آروغ زدن می‌تواند مشکلات و درد در ناحیه شکم را برطرف کند. بنابر بررسی‌های محققان موسسه ملی دیابت و بیماری‌های کلیوی و گوارشی آمریکا، بیشتر مردم به طور معمول روزانه تا ۲۱ بار، گاز از بدن خود دفع می‌کنند.

دفع‌ گاز به شکل آروغ، پدیده‌ای کاملا طبیعی است که وجود آن برای آرام‌شدن‌ شکم پس از تشکیل گاز در مجرای‌گوارشی ضروری است. همچنین آروغ‌ زدن می‌تواند به برخی از افراد که دارای بیماری های گوارشی هستند، کمک کند. در ادامه به این بیماری ها اشاره می کنیم.

 

۱٫ آروغ زدن به بهبود مشکل عدم تحمل لاکتوز Lactose کمک می کند
عدم توانایی تجزیه لاکتوز، نوعی قند موجود در شیر و دیگر محصولات لبنی، باعث می‌شود فرد دچار گاز‌ معده شود و آروغ‌ زدن حال او را خوب می‌کند.

۲٫ آروغ زدن به بهبود اختلال *دستگاه گوارش فوقانی کمک می کند

افرادی که مبتلا به این اختلال هستند، در اثر برگشت اسید‌ معده و یا محتویات روده به مخاط قسمت‌های پایین مری هستند. همچنین گرفتار سوزش‌معده، زخم معده و یا روده کوچکمی‌شوند. رفلاکس اسید در افراد مبتلا می‌تواند موجب نفخ بسیاری در آنها پس از هربار غذاخوردن شود و آروغ‌زدن، درد آنها را کم می‌کند.

*دستگاه گوارش فوقانی Upper gastrointestinal bleeding: قسمت اثنی عشر به بالا دستگاه گوارش فوقانی (UGIB) نامیده می‌شوند.

* دستگاه گوارش تحتانی: قسمت دوازدهه تا مقعد دستگاه گوارشی تحتانی (LGIB) گفته می‌شود.

۳٫ آروغ زدن به بهبود سوء هاضمه کمک می کند
اگرچه سوء هاضمه بیماری خاصی تلقی نمی‌شود، اما می‌تواند پس‌ از غذا‌خوردن، فرد را دچار سوزش‌ معده و احساس ناراحتی در قسمت بالای شکم کند. بیشتر افراد مبتلا احساس می‌کنند که در ناحیه شکم‌شان، گاز جمع شده است و آروغ‌ زدن می‌تواند از درد این افراد بکاهد.

اگرچه وجود گاز در مجرای گوارشی فرد و حتی دفع آن، خوشایند نیست، گاز بخش طبیعی دستگاه گوارش بدن هر فرد است. با این حال اگر مقدار‌ گاز بیش از حد و به شکل مزمن و دردناک بود، آن را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید. این موضوع به‌ ویژه برای افرادی که قبلا عمل جراحی در ناحیه مجرای‌ گوارشی و یا معده داشته‌اند، بسیار مهم است.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس