مروری بر دوبرال

آیا دندان های شیری هم نیاز به رسیدگی دارند؟

دندان های شیری

آيا دندان‌هاي شيري مهم‌اند؟

دندان های شیری دندان هایی مهم هستند که در سال های ابتدایی و اول زندگی فرد رشد می کند و بسیاری از افراد تصر می کنند که چون این دندان ها دائمی نیستند و آنچنان نیاز به مراقبتی خاص ندارد و تا ۷ سالگی لق می شوند و جای خود را دندان جدید و دائمی می دهد که در واقع قضیه به همین سادگی نیست.

معاينات دندان‌پزشكي
كودكان بايد بسيار زود به دندا‌ن‌پزشكي برده شوند،‌بسيار خوب است كه اولين معاينات دندان‌پزشكي كودك در حدود سن يك سالگي و به منظور آشنايي كودك با محيط دندان‌پزشكي،‌معاينه اوليه و آشنايي والدين با روش‌هاي بهداشتي انجام شود. در اين معاينات كه معمولا كودك در آغوش يكي از والدين، بر روي صندلي دندان‌پزشكي قرار مي‌گيرد، بدون آنكه درد و ناراحتي داشته باشد، ديدار ب دندان‌پزشك را نوعي برخورد جالب و شاد تلقي خواهد كرد و اين آشنايي، خاطره خوبي را از محيط دندان‌پزشكي براي كودك ايجاد مي‌كند. كودكان بايد لااقل هر ۶ ماه يك‌بار توسط دندان‌پزشك معاينه شوند.

 

 

اولين ملاقات كودك با دندان‌پزشك
اولين ملاقات كودك ب دندان‌پزشك بسيار مهم است. اين ملاقات بايد بسيار زود، قبل از آنكه كودك درد و ناراحتي داشته باشد و تنها براي آشنايي و آموزش انجام شود.
دندان‌پزشكي را براي كودكتان انتخاب كنيد كه مهربان و صبور باشد، به كودكتان در يك مطب عجيب و غريب دندان‌پزشكي آرامش ببخشد و به كودكان علاقه‌مند باشد. قبل از آنكه كودكتان را به دندان‌پزشكي ببريد، بايد او را آماده كنيد، با او صحبت كنيد و درباره رفتن به دندان‌پزشكي براي او توضيح دهيد اما از جزئيات، حرفي به ميان نياوريد. به او نگوييد كه <ترس> ندارد و يا دندان‌پزشك تو را <اذيت> نمي‌كند. زيرا بيان اين كلمات كودكتان را حساس مي‌كند. مراقب باشيد كه از تجربيات ناخوشايند خود در مطب دندان‌پزشكي حرفي به ميان نياوريد. به او تاكيد كنيد كه اين معاينه براي سلامت دندان‌‌ه و لثه‌هاي تو لازم است. به كودك دروغ نگوييد. دندان‌پزشك، كودكان بسيار كوچك را، هنگامي كه در آغوش مادر هستند معاينه مي‌كند. در مورد بچه‌هاي بزرگ‌تر، ممكن است دندا‌ن‌پزشك از شما بخواهد كه از اتاق معاينه خارج شويد. بهتر است براي كسب نتيجه بهتر با دندان‌پزشك كودكتان همكاري كنيد.

 

 

آيا دندان‌هاي شيري مهم‌اند؟
دندان‌هاي شيري سالم، كودكان زيب
يكي از مهم‌ترين دلايل اهميت دندان‌هاي شيري كه شايد كمترين توجه به آن شده است، نقش آنها در زيبايي كودكان است. پوسيدگي دندان‌هاي شيري و يا تيره شدن آنها توسط داروهاي مختلف (مثلا قطره آهن) تاثير نامطلوبي در زيبايي كودكان مي‌گذارد و به دنبال آن كودك از ظاهر خود خجالت مي‌كشد و اعتماد به نفس خود را از دست خواهد داد.

كودكاني كه به علت دندان دردهاي مداوم، پوسيدگي‌هاي شديد و از بين رفتن نسج سالم دندان‌هاي شيري،‌قادر به تغذيه مناسب نيستند،‌به مشكلات جسمي، اختلالات رشد و گاهي سوء‌تغذيه دچار مي‌شوند. داشتن دندان‌هاي شيري سالم، به كودكان اين توانايي را مي‌دهد كه در يكي از بااهميت‌ترين مراحل رشد،‌تغذيه‌اي مناسب و كافي داشته باشند.

 

دندان‌هاي شيري سالم، راهنماي رويش صحيح دندان‌هاي دائمي
هنگامي كه دندان‌هاي شيري در محيط دهان رويش يافته‌اند، جوانه دندان‌هاي دائمي در زير آنها شكل گرفته‌اند. در واقع اين دندان‌هاي شيري سالم، فضاي لازم را براي دندان‌هاي دائمي جايگزين خود حفظ مي‌كنند تا دندان‌هاي دائمي زيرين آنها به موقع و در جاي مناسب خود رويش پيدا كنند. اگر يك دندان شيري زودتر از زمان مناسب خود،‌كشيده شود، دندان‌هاي عقبي آن به سمت جلو حركت كرده و فضاي دندان كشيده شده را اشغال خواهد كرد. در نتيجه هنگامي كه دندان دائمي زيرين دندان كشيده شده، به زمان رويش برسد، به دليل نداشتن فضاي كافي،‌رويش نابه‌جا خواهد داشت و يا نهفته باقي مي‌ماند و مشكلات ارتودنسي و رديف نبودن دندان‌ها را براي كودك ايجاد خواهد كرد. حتي اگر بين دندان‌هاي شيري پوسيده شود و مقداري از نسج دندان‌ها در اثر پوسيدگي‌ از بين برود،دندان عقبي به اندازه نسج از دست رفته دندان جلويي به سمت جلو حركت كرده و فضاي دندان جلويي را اشغال خواهد كرد. بنابراين حتي پوسيدگي‌هاي كوچك دندان‌هاي شيري نيز بايد به سرعت ترميم شوند و حتي‌الامكان دندان شيري قابل نگهداري در دهان را نبايد زودتر از موعد مقرر كشيد.

 

 

دندا‌ن‌هاي شيري سالم، تكلم زيبا

كودكاني كه به دليل پوسيدگي‌ دندان‌‌هاي شيري خود، خصوصا دندان‌هاي جلويي خود را از دست مي‌دهند، قادر نيستند به خوبي صحبت كنند و در هنگام تكلم دچار اشكال خواهند كرد.

دندان‌هاي شيري تا حدود ۶ سالگي در دهان كودك باقي مي‌مانند. در اين سن اولين دندان‌هاي شيري لق مي‌شوند و مي‌افتند. علت لق شدن دندان‌هاي شيري اين است كه دندان‌هاي دائمي با رويش به سمت دندان‌هاي شيري و تماس ‌با آنها، به تدريج، ريشه‌ دندان شيري را تحليل برده و با تحليل رفتن كامل ريشه دندان‌هاي شيري، اين دندان‌ها لق شده و مي‌افتند. از حدود سن ۶ تا ۲۱سالگي كودكان در دوره دندان‌هاي <مختلط> قرار دارند كه در اين سن مخلوط دندان‌هاي شيري و دائمي در دهان كودك وجود دارد و به تدريج با افتادن تمام دندان‌هاي شيري و جايگزين شدن دندان‌هاي دائمي،‌شخص وارد دوره دندان‌هاي دائمي خواهد شد. نكته مهم در مورد سن ۶ سالگي كودكان اين است كه در اين سن، در انتهاي دهان كودكان دندان‌هاي دائمي به‌نام دندان ۶ سالگي (اولين آسياي دائمي) رويش پيدا مي‌كند. اين دندان‌ها در انتهاي هر فك در هر طرف يك عدد و در مجموع در دهان ۴ عدد در حدود سن ۶ سالگي رويش پيدا مي‌كنند و براي رويش آنها دندان شيري لق نخواهد شد بلكه اين دندان‌ها به‌صورت مستقل در انتهاي دهان رويش خواهند يافت. مراقبت و مسواك زدن صحيح اين دندان‌ها بسيار لازم است زيرا اين دندان‌ها كليد جفت‌گيري صحيح دندان‌هاي دائمي خواهند بود.

 

 

مراقبت از دندان هاي شيري

دندان‌هاي شيري از هنگام رويش در دهان نياز به مراقبت دارند. از زماني كه دندان‌هاي شيري در دهان رويش پيدا مي‌كنند، بايد تميز شوند تا امكان پوسيدگي آنها كاهش يابد. براي كودكان زير ۲ سال امكان مسواك زدن به روش‌هاي معمول وجود ندارد. دندان‌هاي كودكان زير ۲ سال بايد به كمك تكه گاز يا پارچه تميز مرطوب، تميز شود و يا از مسواك‌هاي مخصوصي به‌نام مسواك انگشتي كه در انگشتان والدين قرار گرفته و به كمك موهاي نرم آن، دندان‌هاي كودك تميز مي‌شود، استفاده كرد.

شيرمادر، از غني‌ترين مواد غذايي است كه در جهان هستي وجود دارد. اين ماده غذايي سرشار از ويتامين‌ها، املاح، پروتئين‌ها و ساير موادي است كه در حفظ سلامت آدمي موثر است. شيرمادر به‌خاطر سازگاري زيادي كه با بدن انسان دارد، امكان آلرژي‌ها را به حداقل مي‌رساند. مادراني كه كودكان خود را با شيرمادر تغذيه مي‌كنند، به علت تماس كامل بدني مادر و فرزند،‌رابطه عاطفي عميق و كاملي را با كودك خود برقرار مي‌كنند. كودكاني كه با شيرمادر تغذيه مي‌شوند كمتر دچار مشكلات گوارشي و دل‌دردهاي شبانه مي‌شوند. شيرمادر خطر آلودگي ندارد و از نظر اقتصادي نيز نسبت به شيرخشك بسيار به‌صرفه است.

ارزش غذايي شيرمادر بسيار بالاست. شيرمادر منبع غني از قند لاكتوز است كه لاكتوز مي‌تواند به جذب كلسيم نيز كمك كرده و در تراكم استخوان‌ها و استحكام دندان‌هاي كودكان بسيار موثر باشد. سديم، پتاسيم، فسفات، پروتئين،‌آهن، انواع ويتامين‌ها و آنتي‌بادي‌ها از ساير مواد مفيد موجود در شيرمادران است.

اما به ياد داشته باشيد كه شيرمادر نيز با تمام مزايا و فوايدش،‌به‌خاطر داشتن قند قابل تخمير لاكتوز، پوسيدگي‌زاست و به تمام مادراني كه كودكان خود را با شيرمادر تغذيه مي‌كنند توصيه مي‌شود، حتما بعد از آنكه كودكشان شير نوشيد،‌به او آب بخورانند تا دندان‌ها تميز شود و سطح دندان‌هاي كودكشان را با يك گاز يا پارچه مرطوب،‌تميز كنند.

فلورايد
فلورايد ماده‌اي مغذي است كه با نفوذ به ساختمان دندان مي‌تواند به استحكام آن كمك كرده و از پوسيدگي‌ آن جلوگيري كند. فلورايد، مي‌تواند به‌صورت خوراكي و يا موضعي وارد ساختمان دندان شود. فلورايدتراپي روشي است كه به كمك آن در مطب دندان‌پزشكي، فلورايد بر روي دندان كودكان قرار گرفته و به استحكام آنها كمك مي‌كند. اين عمل از حدود ۳ سالگي براي كودكان توصيه مي‌شود.

 

مسواك زدن
مسواك زدن توسط مسواك‌هاي عادي از حدود سن ۲ تا ۳ سالگي بايد آغاز شود. براي كودكتان، مسواكي مناسب با اندازه دهانش تهيه كنيد و فراموش نكنيد كه تا سن ۶ سالگي كه كودك به طور كامل قادر به كنترل عضلات خود باشد،‌مسواك زدن براي كودك به عهده يكي از والدين است و مسواكي كه كودك زير ۶ سال براي خودش بزند. ارزش بهداشتي نخواهد داشت. به اندازه يك عدس از يك خمير دندان داراي فلورايد بر روي مسواك قرار داده و حدود ۲ دقيقه تمام سطوح دندان‌هاي كودكتان را لااقل ۲ بار در روز مسواك بزنيد.

 

 

 

شير مادر يا شيرخشك؟
بررسي‌ها نشان داده است كه تغذيه كودك با شيرمادر، مناسب‌ترين روش تغذيه‌اي جهت پيشگيري از مشكلات ارتودنسي و نامنظم شدن دندان‌هاست و احتمال ايجاد بي‌نظمي‌هاي دنداني در كودكاني كه از شيشه‌هاي شير و يا پستانك استفاده مي‌كنند بيشتر است. در صورت اجبار والدين به تغذيه كودك با شيشه پستانك،‌بهتر است از نوعي سرشيشه‌هاي مخصوص به‌نام سرشيشه‌هاي <ارتودونتيك> استفاده شود، تا احتمال ايجاد مشكلات بي‌نظمي دنداني كاهش يابد. اما جداي از مشكلات ارتودنسي و بي‌نظمي‌هاي دنداني،‌شير،‌چه شيرخشك، شير مادر يا شيرهاي پاستوريزه، به‌خصوص اگر شيرين شده باشند، مي‌توانند موجب ايجاد پوسيدگي‌هاي دنداني در كودكان شوند. بنابراين:

* مراقبت باشيد كه كودكانتان به خوابيدن با شيشه شير و يا باقي ماندن پستان مادر در دهان عادت نكنند زيرا، ماندن طولاني مدت شير بر روي دندان‌ها موجب ايجاد پوسيدگي دنداني مي‌شود.

* در صورت امكان بعد از آنكه كودكتان شير نوشيد، دندان‌هايش را تميز كنيد و يا براي پاك شدن بقاياي شير از روي دندان‌هايش به او مقداري آب بخورانيد.

* هرگز شيركودكتان را به كمك، قند، شكر، نبات، عسل و يا موادي مانند اينها شيرين نكنيد.

* بعد از آنكه كودكتان شير خورد، دقت كنيد تا حتما آروغ بزند زيرا برگشت شير به همراه گاز معده هنگام خواب

* به دهان و باقي ماندن شير بر روي دندان‌ها، موجب پوسيدگي خواهد شد.

* از دادن آب ميوه‌هاي شيرين به كودك هنگام خواب پرهيز كنيد.

 

 

دندان هاي نوزاد
حدودا از هر ۲ هزاركودك،‌ممكن است يكي با دندان متولد شود. اين دندان‌ها، اغلب مواقع در فك پائين و به‌صورت دو دندان پيش وجود دارند. علت وجود اينگونه دندان‌ها مشخص نيست اما ممكن است وراثت در اين زمينه موثر باشد. دندان‌هايي كه هنگام تولد در دهان كودك وجود دارد، معمولا از گروه دندان‌هاي شيري نيست و به سرعت لق شده و مي‌افتد اما اگر دنداني در فاصله تولد كودك تا يك ماهگي او در دهانش رويش پيدا كند، معمولا از گروه دندان‌هاي شيري او خواهد بود.
با دندان‌هاي نوزادي چه بايد كرد؟ پاسخ اين است كه تا زماني كه اين دندان‌ها مشكلي ايجاد نمي‌كنند، درماني لازم نخواهند داشت. اما گاهي مواقع اين دندان‌ها ممكن است براي كودك يا مادر مشكلاتي ايجاد كنند. به‌عنوان مثال وجود اين دندان‌ها ممكن است باعث زخم شدن نوك پستان مادر شده و يا تيز بودن لبه اين دندان‌ها مي‌تواند موجب ايجاد زخم‌هاي دهاني براي خود نوزاد شود. در اين موارد لازم است كه با تشخيص پزشك دندان از دهان خارج شده و يا لبه تيز آن توسط دستگاه‌هاي دندان‌پزشكي،‌صاف شود. در مواقعي كه دندان‌هاي نوزادي بسيار لق هستند،‌ بايد توسط دندان‌پزشك از دهان خارج شوند تا خطر بلعيده شدن و خفگي نوزاد وجود نداشته باشد. دست آخر اينكه، اگر كودكتان با دندان متولد شد و يا خيلي زود اولين دندان‌هايش را درآورد، نگران نشويد و براي اطمينان بيشتر با يك پزشك يا دندان‌پزشك مشورت كنيد.

 

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس