مروری بر دوبرال

مصرف میوه به جای شام برای لاغری صحیح است؟

مصرف میوه به جای شام

برای کاهش وزن خوردن میوه به جای شام درست است؟

بسیاری از افرادی که قصد لاغری دارند و رژیم غذایی را شروع می کنند در ابتدا وعده شام را حذف می کنند که کاری بسیار اشتباه است اما برخی دیگر به جای وعده شام به مصرف میوه و سبزی روی می آورند که مواد مغذی را به بدن خود برسانند.اما آیا این کار صحیح است و یا نیاز است در کنار آن حتما غذا مصرف شود؟

تفاوت میوه ها و سبزی ها از نظر کالری، قند، میزان مصرف و چاق کننده بودن شان
شام وعده غذایی است که متخصصان تغذیه خوردن زیاد آن را توصیه نمی کنند، ولی بسیاری از افراد همیشه در خوردن شام زیاده روی می کنند؛ اما برخی دیگر نیز دوست دارند با حذف وعده شام وزن خود را کم کنند. پرسش اینجاست که آیا خوردن میوه می تواند جای وعده شام را بگیرد؟

دوست پدرم همیشه می گوید همه میوه ها و سبزی ها خوب هستند و تا می توانیم باید از این نعمت های خدا استفاده کنیم. او هر وقت گرسنه می شود، میوه می خورد، اهل خوردن شام نیست و ترجیح می دهد به جای یک بشقاب برنج و خورش، یک ظرف پر میوه بخورد. حتما شما هم کسانی را می شناسید که دوست دارند وزن کم کنند و برای لاغر شدن رژیم میوه و سبزی می گیرند مثلا صبح به جای صبحانه، میوه می خورند یا شب وعده شام را حذف می کنند و به جای آن یک بشقاب میوه میل می کنند اما برخلاف باور عموم، میوه ها هم چاق کننده اند و مصرف بیش از حد آنها مضر است.

-میوه ها و سبزی ها با هم تفاوت دارند یا از نظر خصوصیات تغذیه ای دقیقا مانند هم هستند؟
مواد مغذی یکسانی دارند اما کاملا مشابه هم نیستند. به همین دلیل مصرف ۳ واحد یا حتی بیشتر سبزی در روز توصیه می شود اما میزان مصرف میوه باید حدود ۲ واحد در روز باشد. میوه ها و سبزی ها حاوی فیبر و آب هستند و تفاوت آنها در میزان قندشان است. سبزی ها قند بسیار پایینی دارند درحالی که قند میوه ها قند ساده است، نه پیچیده.

-پس میوه و سبزی ها هم کالری دارند؟
بله، میوه ها و سبزی ها انرژی دارند. البته کالری سبزی ها نصف میوه هاست. مثلا یک واحد میوه (مانند یک سیب کوچک) حدود ۵۰ کیلوکالری انرژی دارد درحالی که انرژی یک گوجه فرنگی متوسط ۲۰ تا ۲۵ کیلوکالری است.

-کالری میوه ها در مقایسه با سایر موادغذایی خیلی بالا نیست. پس چرا برای مصرف میوه هم محدودیت هایی وجود دارد؟
به دلیل قندهای ساده ای که دارند. مثلا اگر کسی بیش از اندازه سیب، گلابی یا موز بخورد، گلوکز و فروکتوز موجود در آنها در طولانی مدت ترشح به موقع انسولین را مختل می کند ومقاومت بدن را به انسولین افزایش می دهد بنابراین ممکن است باعث ابتلا به چاقی یا بیماری دیابت شود.

-اما بسیاری از افراد برای کم کردن وزن به جای شام، میوه می خورند. آیا این کار می تواند باعث بروز مشکل شود؟
انجام این کار هفته ای یکی، دو بار اشکالی ندارد اما نباید هر شب شام را حذف و به جای آن میوه مصرف کرد زیرا قند ساده میوه ها باعث بالارفتن قندخون و افزایش غلظت انسولین و بعد از آن پایین آمدن قندخون و گرسنگی بیشتر می شود. ضمنا کسانی که به جای شام میوه می خورند، ممکن است یکی، دو ساعت بعد تصمیمشان عوض شود و به دلیل گرسنگی، شام مفصل تری بخورند.

 

-چه ساعت هایی در روز بهترین زمان مصرف میوه است؟
نکته مهم این است که با توجه به انرژی دریافتی، ۲ تا ۳ واحد میوه در روز دریافت کنیم. بهتر است صرف این ۳ واحد میوه در ساعت های روز تقسیم شود یعنی هر ۳ واحد در یک وعده خورده نشود تا قند ساده موجود در آنها در طولانی مدت مشکلی به وجود نیاورد.

-دلیل بالا بودن کالری میوه ها فقط قند ساده آنهاست؟
بله، اغلب میوه ها، چربی و پروتئین ندارند و معمولا میوه هایی که قند بیشتری دارند، پرکالری ترند.

-چه کسانی می توانند میوه بیشتری مصرف کنند و چه کسانی باید کمتر میوه بخورند؟
مقدار مصرف میوه در روز، به میزان انرژی مورد نیاز روزانه هر فرد بستگی دارد. برای یک آقای درشت اندام ۳ تا ۴ واحد میوه در روز توصیه می شود اما برای یک خانم ریزنقش شاید ۲ واحد کافی باشد. البته نمی توان گفت هر فردی به چه میزان میوه نیاز دارد. افرادی که مبتلا به دیابت هستند، باید در مصرف میوه های شیرین، آن هم در یک وعده دقت کنند.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس