مروری بر دوبرال

مصرف ترامادول به صورت مکرر چه عوارضی دارد؟

مصرف ترامادول

مضرات مصرف مکرر ترامادول را جدی بگیرید

ترامادول دارویی که به صورت خودرانه بسیار در میان جوانان مصرف می شود که بسیار اعتیاد آور است و عوارض خطرناکی را در بدن بر جای می گذارد.همچنین افرادی که سابقه تشنج و حساسیت دارند نباید از این دارو استفاده کنند.

عوارض مصرف مکرر ترامادول
ساخت ترامادول، شاهکار یک شرکت آلمانی بود. شاهکاری قوی‌تر از استامینوفن و بروفن و ضعیف‌تر از مرفین، درد را از بیماران می‌گرفت و مثل دیگر مُسکن‌هایی که خاصیت مخدری داشتند، می‌توانست دردهای متوسط تا شدید را آرام کند. بیماران مبتلا به دردهای مفصلی یا کسانی که از تیغ جراحی خلاص شده بودند، در دوره درمانشان و بنا به تجویز پزشک، دوز مشخصی از دارو را دریافت می‌کردند و تاثیر خارق‌العاده و برتری‌های ترامادول به مُسکن‌های مشابه، پای آن را به گوشه گوشه جهان کشاند.

اما با وجود تاثیر اثبات شده این مُسکن، سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) پس از مدتی، تجویز ترامادول برای بچه‌های زیر ۱۲سال را ممنوع و تجویز آن برای افراد بین ۱۲ تا ۱۸ سال، کسانی که اضافه وزن داشته یا سابقه دچارشدن به تشنج و حساسیت به مسکن‌ها در خانواده‌شان دیده می‌شد را قدغن کرد. براساس نظر این سازمان، حتی کسانی که در خواب خروپف کرده یا به دیگر نشانه‌های حاکی از وقفه در تنفس دچار بودند هم نباید سراغ این مسکن می‌رفتند.

به هر حال، ترامادول به لیست داروهای مسکن وارد شد، اما کمتر کسی راه‌ورسم مصرف آن را با خریدارانی که تا مدت‌ها بدون نسخه و آزادانه آن را از داروخانه‌ها دریافت می‌کردند در میان گذاشت. گرچه تزریق این مخدر تنها در بیمارستان‌ها صورت می‌گرفت، داروخانه‌ها قرص و کپسول آن را لااقل تا چند سال پیش، به‌راحتی در اختیار متقاضیان قرار می‌دادند و این مخدر در دسترس و ارزان، هر روز بیش از پیش قربانی می‌گرفت. در حالی‌که بیشتر از دو هفته مصرف‌کردن ترامادول، به‌ندرت برای بیماران تجویز می‌شد، کم نبودند کسانی که بدون دردی خاص و بی‌نیاز از تجویز پزشک، ماه‌ها و سال‌ها به این مخدر پناه می‌بردند. عادت خوشایند مصرف قرص بی‌بو و ارزان‌قیمتی که می‌شد بدون اطلاع اطرافیان همیشه نگران، مصرفش کرد، کم‌کم به وابستگی و اعتیاد رنج‌آوری تبدیل می‌شد و مسمومیت، تشنج و ده‌ها عارضه دیگر را با خود به همراه می‌آورد.

ترامادول راه موقتی برای نجات از خستگی
کارگرانی که زیر بار کارهای سنگین کمر خم کرده ‌بودند، دانشجویانی که نیازمند تمرکز و هشیاری بیشتری بودند و مردانی که از برخی مشکلات جنسی رنج می‌بردند، تنها بخشی از کسانی بودند که زندگی بدون ترامادول، کم‌کم به‌نظرشان ناممکن می‌رسید. بیمارانی که مدتی با تجویز پزشک این دارو را مصرف کرده بودند، گاهی توان جدا شدن از آن را در خود نمی‌دیدند و معتادان به دیگر مواد افیونی، ترامادول را ارزان‌تر، بی‌ضررتر، در دسترس‌تر یا حتی شرافتمندانه‌تر تلقی می‌کردند.

عوارض مصرف مکرر ترامادول
اختلال تعادل، افت فشار، تشنج و گرفتار اختلالات بینایی‌شدن، تنها بخشی از عوارض مصرف مکرر ترامادول بود. زنانی که به این دارو وابسته شده بودند، از بروز زودرس علائم یائسگی شکایت داشتند و برخی دیگر از مصرف‌کنندگان، نفخ شدید، یبوست، بی‌اشتهایی و دردهای مبهم شکمی‌شان را به این دارو نسبت می‌دادند. ترامادولی که قرار بود زندگی مصرف‌کنندگانش را آرام‌تر و شادتر کند، کم‌کم آن‌ها را به آدم‌هایی عصبی‌تر تبدیل می‌کرد، خواب را از چشم‌هایشان می‌گرفت و نگرانی همیشگی، گیجی، خستگی، بی‌قراری و ضعف همیشگی را به جانشان می‌انداخت. درحالی‌که مصرف‌کنندگان ترامادول، در ابتدا آن را بی‌ضررتر از دیگر مخدرها می‌دانستند، بعد از مدتی شکایت از ابتلا به افسردگی شدید و تسکین نیافتن علائم اضطرابی از سوی آن‌ها شروع می‌شد و جدایی از این داروی مخدر، بدون همراهی روان‌پزشکان، ناممکن جلوه می‌کرد. مصرف این مخدر بی‌بو، در ابتدا برای معتادان پنهان، آسان بود، اما بعد از مدتی، وقوع تشنج و حملات شبه‌صرع، تندشدن تنفس و افزایش شدید ضربان قلب، اطرافیان فرد را هم از این راز با خبر می‌کرد.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس