مروری بر دوبرال

زهر عقرب را نیز به عنوان مخدر استفاده میکنند

ماده مخدر,مخدر عقرب,نیش عقرب

استفاده از زهر عقرب به عنوان مخدر

طبقه گفته های رسانه های منظقه ای استفاده کردن از عقرب به عنوان ماده مخدر در حال گسترش در چندین قسمت از کشور پاکستان میباشد.ظاهرا زهر عقرب به فرد احساس نشئگی میدهد و استفاده از آن در گذر زمان بسیار اعتیاد آور است.

چگونه این ماده ی مخدر را به دست می آورند؟ فرآیندی ساده دارد. عقربی مرده را چندین ساعت در آفتاب خشک می کنند و یا زنده ی آن را در آتش انداخته تا بمیرد و سپس لاشه ی آن را استعمال می کنند. از آنجایی که دم عقرب جایی است که حاوی سم است، بعضی از معتادان ترجیح می دهند تا دم خشک شده را پودر کرده و با حشیش و یا تنباکو به شکل سیگار مصرف کنند.

جامعه شناسی به نام دیوید مک دونالد(David MacDonald) در کتابش که در سال ۲۰۰۷ به “نام مواد مخدر در افغانستان” منتشر شده از دوستی که خود شاهد تاثیر عقرب بر یک معتاد بود نقل قول می کند که :” تاثیرش به طور لحظه ای در صورت مرد مشخص شده و چشمانش بسیار بیشتر از یک معتاد به حشیش قرمز شدند. او همچنین بسیار نئشه به نظر می آمد، اگرچه وقتی میخواست بلند شود به زمین افتاد اما همچنان هوش و حواسش جمع بود. این ماده اگرچه بوی ناخوشایندی دارد شیرین تر از حشیش بوده و تاثیر آن بیشتر باقی می ماند.”

به نظر می آید احساس نئشگی تا آن ده ساعت باقی می ماند. گفته می شود که شش ساعت اول بسیار دردناک است، چرا که بدن در حال سازگار شدن با ماده است اما به مرور زمان احساس درد کم کم به احساس لذت تبدیل می شود. صحبت خان، کسی که سابقا عقرب مصرف می کرده می گوید:” انگار همه چیز در برابر من در حال رقص بود.”

صحبت در جوانی اش معتاد به عقرب بوده است. او عقرب ها را به قیمت هر کدام یک یا دو روپیه از دستفروشی خریداری می کرده که آنها را از منطقه ی متنی پیشاور که به خاطر آب و هوای گرمش عقرب زیاد دارد، جمع آوری می کرد. در اوج اعتیادش او در روستا به دنبال عقرب می گشته و اگر چیزی نمی توانست پیدا کند، تمام راه را به پیشاور افغانستان سفر کرده تا بتواند عقرب پیدا کند. او می گوید:” عقرب بدترین شکل اعتیاد بود.”

کارشناسان معتقدند که عقرب بیشتر از هر ماده ی مخدر دیگر به مغز انسان صدمه وارد می کند. دکتر اعزاز جمال می گوید:” مصرف عقرب باعث از بین رفتن حافظه به طور کوتاه و یا بلند مدت می گردد. این ماده باعث توهم می شود. حالتی که مردم چیزی را می بینند که آنجا نیست.” او همچنین می افزاید که مصرف طولانی عقرب ممکن است باعث اختلال خواب و اشتها و در نهایت منجر به توهم همیشگی شود.

اما مبارزه با اعتیاد در سطح کشوری در پاکستان بسیار مشکل است. بیشتر به خاطر اینکه آمار رسمی وجود ندارد و تحقیق بسیار کمی بر روی این موضوع صورت گرفته است. تعدادی از گزارشات حاکی از آن است که این مخدر در یکی از چهار استان پاکستان در حال پرطرفدار شدن است. عظیم اله کارمند سابق اداره ی مبارزه با مواد مخدر این استان می گوید که باید قانونی وجود داشته باشد تا کشتن عقرب ها متوقف شود، چرا که اعتیاد به عقرب دسترسی به این حیوانات را برای مصارف پزشکی و تحقیقاتی سخت می کند.

اگرچه اعتیاد به عقرب در بعد جهانی زیاد گسترده نیست برای بسیاری از جوانان پاکستان، افغانستان و قسمتی از هند، مخدری ارزان و آسان به حساب می آید. یک افسر پلیس می گوید:” به خاطر عملکرد موفق ما علیه فروشندگان و معتادین به الکل، خشخاش، شربت سرفه و هرویین در مناطق شهری، جوانان در بزرگراه ها به دنبال امتحان کردن نیش عقرب هستند.”

در همین حال عمر گل که جوانی اش را به اعتیاد به عقرب باخته خیابان های شهر را بی هدف می گردد و گاهی می ایستد تا به هیچ چیز خیره شود و زیر لب می گوید:” عمر قبلا کارمند ارتش بود.” برادرش محمد یونس می گوید:” او گاهی با دوستانش حشیش می کشید، اما من فکر نمی کردم که چیز مهمی باشد.” کمی بعد او معتاد به عقرب شد و سلامت روانی اش را از دست داد. محمد یونس ادامه می دهد:” او کارش را ترک کرد و کم کم عاداتی عجیب و غریب پیدا کرد. عقرب ها بسیار سمی هستند. به همین خاطرست که برادر من به این روز افتاده است. او بیشتر وقت ها بی هدف در خیابان ها می چرخد.”

منبع:عصرایران

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس