مروری بر دوبرال

سفره هفت سین در سارایوو

سال نو,مولانا ,تاریخچه نوروز ,گروه موسیقی ,سفره هفت سین در سارایوو,سفره هفت سین

برگزاری مراسم عید نوروز در کشور بوسنی

روزهای نوروزی و عید نوروز چند سالی هست که در سرتاسر جهان مطرح شده است و می توان گفت تا حدیدودی عید نوروز که با شروع بهار آغاز می شود برای جهانیان شناخته شده است.در کشور بوسنی عید نوروز جشن گرفته شده و همچنین سفره هفت سین نیز چیده شده است که به همراه خواندن اشعار مولانا نیز این مراسم برگزار شده.

برگزاری مراسم نوروز باستانی ایران در سارای وو
به نقل از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی، در این مراسم که در هتل گراند این شهر برگزار شد، محمود حیدری ـ سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین ـ گفت:
سلیقه ایرانیان برای انتخاب شروع فصل بهار به عنوان سال نو و نوروز نشان دهنده‌ی حکمت، عظمت و ظریف‌اندیشی ایرانیان از روزگار کهن است.

وی با بیان این‌که عید نوروز و بهار طبیعت بهترین مناسبت برای تعمیق دوستی‌هاست که باید استفاده فراوان و کافی از آن برده شود، افزود:
امیدواریم سال جدید با انسجام و و حدت ملی و عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری با موفقیت‌های بیشتری برای ملت شریف ایران همراه باشد.

علی‌اصغر عامری ـ رایزن فرهنگی ایران ـ نیز با قرائت اشعاری از حافظ و مولانا سال نو را به ایرانیان مقیم تبریک گفت و افزود:
امیدواریم در سال جدید که رهبر معظم انقلاب اسلامی آن را سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال  نامگذاری کرده‌اند با اهتمام همه‌ی ایرانیان به این مهم، موفقیت بیشتری را شاهد باشیم.

در ادامه نیز دکتر سیدکاظم موسوی ـ استاد مدعو زبان فارسی دانشگاه سارایوو ـ به ارائه توضیحاتی درباره‌ی تاریخچه نوروز و سنت‌های آن از جمله ویژگی‌های هفت سین پرداخت.

اجرای گروه موسیقی سنتی هزاردستان شامل پنج نفر از هنرمندان استان مازندران از دیگر برنامه‌های رایزنی فرهنگی ایران در بوسنی در مراسم نوروز ایرانیان در این کشور بود.

براساس پیش‌بینی‌های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سارایوو، این گروه موسیقی قرار است اجراهای متعددی را در شهرهای مختلف داشته باشد.

منبع: isna.ir

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس