مروری بر دوبرال

کشوری که سیگار در آن ممنوع است

سیگار

کشوری که سیگار کشیدن در آن ممنوع است

این روزها همه کشورها سعی بر ان دارند که تنها بتوانند ماکن ها و پارک هایی را بدون استعمال دخانیات داشته باشند اما یک کشور بسیار سریع و پیشرفته عمل کرده و توانسته به طور کل کشور را بدون سیگار کند و آن کشور ترکمنستان میباشد که طبق دستور رئیس جمهور خرید و فروش توتون و تنباکو ممنونع می باشد.

ترکمنستان کشور بدون سیگار
براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی فقط در قرن بیستم صد میلیون مرگ براثر عوارض ناشی از مصرف توتون و تنباکو ثبت شده است.

آمارها نشان می‌دهد هر سال شش میلیون نفر بر اثر استعمال سیگار و دخانیات جان خود را از دست می‌دهند و ۶۰۰ هزار نفر در معرض استنشاق دود قرار دارند. اما در این میان کشور ترکمنستان سیگار کشیدن و استعمال دخانیات را به‌طور کامل ممنوع کرده است. این ممنوعیت بنا به دستور رئیس‌جمهور ترکمنستان «قربانقُلی بردی محمد اُف» بوده است. او هر گونه خرید و فروش سیگار، توتون و تنباکو را ممنوع اعلام کرد.

جریمه ضبط سیگار از شهروندان این کشور ۶۹۰۰ ُمنات (واحد پول ترکمنستان) است. با وجود ممنوعیت فروش سیگار در این کشور، عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان شاهد بازار سیاه پررونقی است که هر بسته سیگار در آن ۱۱ دلار به فروش می‌رسد که رقم بالایی به نظر می‌رسد.

مسئولان ترکمنستان قصد دارند تا آغاز سال ۲۰۲۵ ترکمنستان را به کشوری خالی از سیگار و دخانیات تبدیل کنند. این در حالی است که براساس آمارهای جهانی، ترکمنستان کمترین میزان مصرف توتون، تنباکو و دخانیات را دارد.

پس از صدور این دستور از سوی محمداف، پلیس ترکمنستان موظف به اجرای این حکم شده و با گشتزنی در خیابان‌های ترکمنستان با هر گونه تخلفی برخورد می‌کند.

به نظر می‌رسد اتخاذ چنین دستوری از سوی محمداُف انعکاسی از شخصیت او باشد. از او در بیشتر اوقات تصاویری با لباس ورزشی و اسپُرت و در حال ماهیگیری یا دوچرخه‌سواری منتشر می‌شود.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس