مروری بر دوبرال

کیسه هوای خودرو و خطراتی که برای سرنشینان ایجاد می کند

کیسه هوای خودرو

خطرات مرگبار باز شدن کیسه هوا یا ایربگ خودرو

 

کیسه هوا خود و یا همان ایربگ های نجات دهنده که در خوردرو استفاده می شود و به هنگام تصادفات می تواند جان فرد و سرنشینان خودرو را نجات دهد می تواند در عین حال مرگبار نیز باشد.کیسه های هوا چون به شدت و یکباره باز می شوند اگر ما بین شما و این کیسه چیزی مانند گوشی موبایل و حیوانات خانگی باشند می تواند آسیب های جدی وارد نمایید.

آیا کیسه هوای خودرو می تواند باعث مرگ شود؟
کیسه‌هوا یا ایربگ در خودرو وظیفه ی مهم و ضروری دارد. در زمان تصادفات به جای اینکه بدن و صورت شما با داشبورد، فرمان و درب های برخورد کند و آسیب ببیند، با بالشی از هوا مواجه می شود. از سال ١٩٩٨ تمام خودروهای فروخته شده در ایالات متحده دارای کیسه ی هوا هستند.

بر اساس آمارها، تخمین زده شده است که، در بین سال های ١٩٨٧ و ٢٠٠٨ کیسه ی هوا در قسمت جلوی خودرو باعث حفظ جان بیش از ٢٥ هزار نفر در ایالات متحده شده اند و به همین دلیل کیسه هوای خودرو تبدیل به یکی از بهترین دست آوردها در زمینه ی ایمنی خودروها شده است. در حال حاضر برخی از خودروها مجهز به ١٠ کیسه ی هوا هستند. همچنین برخی خودروسازان این تکنولوژی را به کمربندهای ایمنی خودرو نیز اضافه کرده اند.

با این حال، آیا ممکن است کیسه ی هوا بر خلاف وظیفه ی خود در حفاظت از سرنشینان باعث آسیب رساندن به آنها و حتی مرگ سرنشینان شود؟
کسانی که تجربه ی تصادفات شدید و باز شدن ایربگ را داشته اند، می گویند باز شدن کیسه ی هوا بسیار سریع اتفاق می افتد. سرعت باز شدن کیسه ی هوا باید بسیار زیاد باشد تا قبل از اینکه سرنشینان با هرچیز دیگری برخورد کنند، ابتدا کیسه ی هوا باز شود. کیسه هوا به طور میانگین در مدت زمان ٢٠ تا ٣٠ میلی ثانیه باز می شود. سرعت باز شدن آن حدود ٢٠٠ مایل بر ساعت یعنی چیزی در حدود ٣٢٢ کیلومتر در ساعت است. در واقع تکنولوژی به کار رفته در کیسه های هوا همانند تکنولوژی به کار رفته در برخی تقویت کننده های موشک است.

باز شدن ایربگ نیروی زیادی تولید می کند، بنابراین ممکن است به سرنشینان آسیب برساند. بیش از حد نزدیک نشستن به کیسه ی هوا ممکن است باعث سوختگی و صدمات دیگر شود.

نبستن کمربند ایمنی و قرار گرفتن اشیاء بین شما و کیسه ی هوا، مانند حیوانات خانگی، بطری شیشه ای و حتی تلفن همراه می توانند باعث آسیب های بسیار شدید شوند. کسانی که بیشتر در خطر هستند، کودکان و افرادی که جسم کوچکی دارند هستند، زیرا بدن آنها نمی تواند چنین فشاری را تحمل کند.

علاوه بر این اکثر صندلی های مخصوص کودکان با کیسه های هوای خودرو سازگاری ندارند. چنین صندلی هایی جان کودکان را به خطر می اندازد. هرگز نباید از صندلی های کودکان که برای ردیف عقب خودرو طراحی شده اند در صندلی جلوی خودرو استفاده کرد، زیرا ممکن است کیسه ی هوا باعث به وجود آمدن آسیب های جدی و حتی مرگ شود.

اگر از کیسه هوا به درستی استفاده شود، بدون شک باعث حفظ جان سرنشینان می شود. همچنین این وسیله خطر کمتری برای بزرگسالان دارد. اگر در صندلی جلوی خودرو کودکی نشسته است و شما دارای خودروی مدرنی هستید می توانید کیسه های هوای جلو را غیر فعال کنید. در شرایط خاص می توانید خودرو را به تعمیرگاه ببرید تا کیسه های هوا را غیر فعال کند. اگر نگران کیسه های هوای جانبی در ردیف عقب خودرو هستید می توانید صندلی کودک را در وسط قرار دهید.

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس