مروری بر دوبرال

تفاوت بمب هیدروژنی با اتمی چیست؟

,بمب شکافتی ,پلوتونیوم ,اورانیوم , علوم هسته ای,تفاوت بمب هیدروژنی با اتمی چیست, بمب هیدروژنی

تفاوت های بمب هیدروژنی و بمب اتمی

در این مقاله قصد داریم تفاوت بمب هیدروژنی و بمب اتمی را با یکدیگر بررسی نماییم.بمب هیدروژنی که توسط  آمریکا در اواخر جنگ جهانی دوم در ژاپن به کار گرفته شد که ۲۰۰هزار کشته بر جای گذاشت و بمبی می باشد که ۱۰۰۰ بار قدرتمند تر و کشنده تر از بمب اتمی می باشد و عملکردی وسیع را دارا می باشد.

بمب هیدروژنی و بمب اتمی چیست؟
بمب هیدروژنی با یک بمب اتمی معمول، مانند بمب هایی که آمریکا در اواخر جنگ جهانی دوم در ژاپن به کار گرفت، تفاوت دارد. دو بمب اتمی که آمریکا بر روی هیروشیما و ناگازاکی انداخت در مجموع ۲۰۰ هزار کشته به جای گذاشت.

اما بمب هیدروژنی از ویژگی هایی کاملا متفاوت برخوردار است. به گفته متخصصان علوم هسته ای، این بمب می تواند ۱۰۰۰ بار قدرتمندتر از یک بمب اتمی باشد.

کره شمالی در سال های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ بمب های اتمی را مورد آزمایش قرار داد. این بمب ها با استفاده از شکافت هسته ای (تقسیم اتم به اتم های کوچکتر) منفجر شدند. اشکال سنگین و رادیواکتیو عناصری مانند پلوتونیوم و اورانیوم بخصوص برای این روند مناسب هستند.

هر شکافت یا تقسیم اتم مقادیر زیادی انرژی آزاد می کند. این دقیقا همان اتفاقی است که در نیروگاه های اتمی برای تولید انرژی مورد نیاز منازل رخ می هد.

اما، اگر اتم ها با سرعت زیاد به هم فشرده شوند، واکنشی رخ می دهد که می تواند به سرعت تعداد زیادی از اتم ها را در یک زمان تجزیه کند – روندی که مقادیر فاجعه باری از انرژی را آزاد خواهد کرد.

بمب های هیدروژنی عملکردی به مراتب وسیعتر دارند. اساس کار بمب های هیدروژنی بر ترکیب دو یا چند اتم با یکدیگر در فرایندی موسوم به همجوشی هسته ای قرار دارد. همجوشی همان فرایندی است که انرژی ستارگان، همچون خورشید، را تامین می کند و آنها را اینچنین گرم و درخشان می کند. بنابراین می توانید قدرت بمب های همجوشی را حدس بزنید.

اما برای آغاز روند همجوشی، نیاز به انرژی بسیار زیادی است که به همین دلیل هم این بمب ها اول باید منفجر شوند. بنابراین بمب های هیدروژنی در اصل از دو بمب ساخته شده اند: یک بمب شکافتی و یک بمب همجوشی.

یک بمب شکافتی در داخل یک بمب هیدروژنی مقادیر زیادی از تشعشعات اشعه ایکس را آزاد می کند که بر روی بمب همجوشی تمرکز داده شده است. این اتفاق دقیقا پیش از آنکه لرزش انفجار بتواند بمب هیدروژنی را متلاشی کند رخ می دهد.
این انفجار اشعه ایکس، سپس بمب همجوشی را فعال می کند که انفجار آن آنقدر قدرتمند است که می تواند چندین اتم را با هم ترکیب کند و مقداری از ماده را به انرژی خالص تبدیل کند و انفجاری را ناشی شود که از هر بمب اتمی قدرتمندتر است.

منبع: techshot.ir

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس