مروری بر دوبرال

سنت ها ماه رمضان در میان مردم هند

مجموعه : تاریخ و تمدن

مردم هند

آداب و رسوم مسلمانان هند در ماه رمضان

کشورهای مسلمان هر کدام با شروع ماه رمضان آداب و رسوم های خاص خودشان را نیز انجام می دهند.در این مسان مسلمانان کشور هند نیز از این قاعده مستثنا نیستند.مردم هند سفره های افطاری و سحری بزرگی دارند که به صورت دسته جمعی می باشد و همچنین در مساجد به خواندن قرآن نیز مشغول هستند.

ماه رمضان در میان مسلمانان هند هم حال و هوای خاص خودش را دارد. هندی ها، از اواخر ماه شعبان با روزه های مستحبی به استقبال ماه رمضان می روند و شروع به آذین بندی خانه ها و محله هایشان می کنند.

آنها مساجد و گلدسته ها را غبار روبی می کنند، با همان سنت های باشکوه گل آرایی که پای ثابت جشن های هندی است، تزئین می کنند و به کلاس های قرآنی شان با چراغانی، رونق بیشتری می دهند.

مسجدهای هند در ماه رمضان، نه تنها محل عبادت، که مرکز گردهمایی های مسلمانان و مطالعات دینی شان است. در این ماه جلسات سخنرانی و آموزش دروس اسلامی در مسجد برگزار می شود که بیشتر مخاطبان آن مردها هستند. در عوض زنان هندی آموزش های دینی شان را در مراکز آموزشی مسلمانان و مدارس دینی دنبال می کنند.

رستوران هایی که مسلمانان آنها را اداره می کنند در روزهای ماه مبارک رمضان تعطیل هستند اما در عوض، شب های این رستوران ها از همیشه پر رونق تر است و مسلمانان برای تهیه افطاری های حلال به این رستوران ها سر می زنند.

رادیو و تلویزیون هند هم برنامه های مختلفی برای ماه رمضانی مسلمانان تدارک می بیند که معمولا شامل ادعیه و خطبه های اسلامی است.

افطار در هند
در افطار مسلمانان هندی خرما حرف اول را می زند اما زمانی که خرما در دسترس نباشد، هندی ها با آب یا نمک افطار می کنند. بعد از باز کردن روزه، نوبت برنج و نان است که سر سفره افطار هندی ها آورده شود. آن هم در کنار عدس پخته، حلیم و هریس که این آخری از گندم، گوشت و بادمجان تهیه می شود و با فلفل زیاد و ادویه های تند و تیز هندی خورده می شود.

اما پای ثابت سفره های افطار و سحر مسلمانان هندی، غذا خاصی به نام غنجی است که از ترکیب برنج، گوشت، آب و مواد دیگر درست می شود.

نوشیدنی های خاص ماه رمضان هم در این کشور، آب لیمو و شیر مخلوط با آب است که هندی ها معتقدند این نوشیدنی انرژی روزه دار را برای عبادت شبانه افزایش می دهد.

سحرخوان
در هند سحرخوان ها جایگاه مهمی دارند. آنها پیش از نماز صبح مردم را از خواب بیدار می کنند تا عبادت سحرگاهی را به جا بیاورند و سحری بخورند و البته این کار را تا پایان ماه رمضان انجام می دهند و از جمعیت مسلمان هر محله هدیه ای دریافت می کنند.

اعتکاف
مسلمانان هند در دهه آخر ماه رمضان مراسم اعتکاف دارند. این مراسم که با تاکید بر شب قدر انجام می شود، به آیین مخصوص شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان ختم می شود که مردم برای فاتحه خواندن برای امواتشان به قبرستان می روند. در شب های قدر هم عده ای از جوانان به کوچه ها و خیابان ها می روند و در خانه مسلمانان را زده و آنها را برای احیای ماه مبارک رمضان بیدار می کنند.

مسلمانان هند در جمعه آخر ماه مبارک رمضان که “جمعه وداع” گفته می شود به بزرگترین مسجد شهر حیدرآباد که مسجد مکه نامیده می شود، می روند . وجه تسمیه این مسجد آن است که پادشاهی مسلمان، حدود ۵۰۰ سال پیش قصد حج کرد و در هنگام بازگشت سنگی را از مکه با خود آورد و به وسیله آن سنگ بنای این مسجد را گذاشت.

از آن به بعد به این مسجد “مسجد مکه” می گویند. مسلمانان در این مسجد جمع می شوند و عبادت می کنند و قرآن می خوانند و تا صبح به عبادت می پردازند.

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس