مروری بر دوبرال

خندان سلطان ( هاندان سلطان ) والده سلطان احمد

مجموعه : تاریخ و تمدن

تولین اوزل, دوران شکوه,حندان سلطان, والده سلطان احمد

حندان سلطان والده سلطان خام و بی تجربه سلطان احمد

تاریخ عثمانی دوران پر فراز و نشیبی دارد و به بهانه پخش سریال کوشم سلطان به تحلیل شخصیت های تاریخی این سریال می پر دازیم.حندان سلطان همسر سلطان محمد سوم و همچنین والده سطان ،سلطان احمد می باشد که آنچان در سیاست دخالتی نداشت و مرگ زود هنگام وی باعث به قدرت رسیدن عروسش کوشم سلطان شد.

حندان سلطان Handan Sultan که بود؟
حندان یک نام به سبک ترکی عثمانی است. حندان نام و عنوان آن سلطان است و هیچ نام خانوادگی درمیان نیست. به ترکی استانبولی حندان سلطان و به انگلیسی “JOYFUL” ، خندان معنی می دهد.  (حندان متولد ۱۵۷۴ و مرگ ۱۲ نوامبر ۱۶۰۵) حندان سلطان بعنوان مادر احمد اول از ۲۲ دسامبر سال ۱۶۰۳ تا ۱۲ نوامبر سال ۱۶۰۵ در دربار عثمانی با سمت والده سلطان زندگی می کرده است. اگر چه طبق روایاتی از جمله ایلماز اوزتانا  Yılmaz Öztuna وی در ۲۷ نوامبر۱۶۰۵ درگذشته است.

بر طبق نوشته های ای.دی.الدرسون  A.D. Alderson محل تولد حندان نامعلوم است. برخی منابع عنوان کرده اند که او اصالتاً یونانی بوده و اسم اصلی وی هلنا بوده است.

زندگی حندان سلطان

او یکی از زنان صیغه ای حرمسرای محمد سوم  در زمان حکمرانی وی در مانیسا بود و در همانجا محمد اول را به سال ۱۵۹۰ بدنیا آورد.
پیش از رسیدن احمد به تاج و تخت او هیچ بهره ای از قدرت نداشت و حتی یکی از زنان خاص حرم سلطان محمد سوم هم نبود. زندگی وی در قصر کاملاً تحت تاثیر قدرت صفیه سلطان قرار داشت. صفیه سلطان مادربزرگ پدری احمد بود که در زمان احمد نیز اداره حرم را به عهده داشت.

ظاهراً حندان سلطان از عهده مادر شوهرش صفیه سلطان Safiye Sultan و هوویش حلیمه سلطان Halime Sultan و حتی بعد از آنها عروسش کوسم سلطان  Kösem Sultan نیز برنمی آمد. همچنین در مقام والده سلطانی نیز آنچنان که باید و شاید از خود کفایتی نشان نمی داد حتی زمانی که مشاور سلطان نیز بود.

 

تولین اوزل, دوران شکوه,حندان سلطان, والده سلطان احمد

حندان سلطان در مقام والده سلطان

در ۲ سال اول سلطنت سلطان احمد اول وی بعنوان مادر شاه مقام والده سلطانی را بر عهده داشت و توانست قدرتی به دست آورد و سعی کرد تا بتواند در مدت این دو سال تسلطی بر حکومت پیدا کند. اما آن طور که برخی تاریخ نگاران نگاشته اند او در این مقام بسیار خام وبی تجربه بود.

تاریخ نگار معاصر ابراهیم پسوی  Ibrahim Pecevi در مورد درایت وی شک و تردید دارد. لسلی پیرس Leslie Peirce نقل کرده که احمد معمولا به توصیه های مادرش اهمیتی نمی داده اما وی بر این باور است  که حندان در پس پرده در اداره امپراتوری عصمانی دخالت  داشته و بعنوان مشاور پسرش عمل می کرده است. اگر چه احمد به این دیدگاه سنتی که حق مادری بسیار عظیم شان است اعتقاد داشته اما بسیار زیرکانه نصایح مادرش را نادیده می گرفته است.

حندان در طول دوران والده سلطانی خود موفق نشد تا به اندازه والده سلطانهای گذشته از نظر سیاسی و مالی قدرت پیدا کند و این احتمالاً به این دلیل است که وی یکی از زنان خاص حرمسرای سلطان محمد سوم نشد و قبل از اینکه والده سلطان شود تنها یک برده ساده بوده است.

او اگرچه مقام والده سلطانی را در دو سال اول حکومت فرزندش سلطان احمد اول  Sultan Ahmed I در قصر داشت روزانه تنها ۱۰۰۰ آسپر دریافت می کرد  این درحالیست که مادر شوهرش صفیه سلطان در همان زمان ۳۰۰۰ آچیک دریافت می کرده است. بعلاوه این که زمانیکه مصطفی اول Mustafa I در سال ۱۶۱۷ به سلطنت رسید مادرش حلیمهHalime   (هووی حندان سلطان) روزانه ۳۰۰۰ آسپر دریافت می کرد در حالیکه مادرشوهرش صفیه سلطان   Safiye هنوز زنده بود.حندان از این جهت مورد علاقه دیگران بود که به اندازه مادر شوهرش صفیه سلطان در امور سیاسی دخالت نمی کرد و به مهربانی، خرد و بخشش  و شخصیت ملایمی که داشت شناخته می شد.

طبق گفته های لسلی پیرس حندان یک حزب سیاسی متشکل از درویش محمد پاشا Boşnak Dervish Mehmed Pasha ، حاجی مصطفی آقا (رئیس خواجگان حرم) Haci Mustafa Ağa ، ابوالمیامین مصطفی افندی (شیخ الاسلام استانبول) Ebülmeyamin Mustafa Efendi و محمد پاشا Cerrah Mehmed Pasha (وزیر امپراطوری عثمانی که قبل از تبدیل شدن به وزیر جراح قصر بود، از این رو لقب خود cerrah  “جراح”به او داده بودند.) او بعد از به سلطنت رسیدن پسرش، دست بسیاری از افرادی که در حرم و کاخ به صفیه سلطان متصل بودند را کوتاه کرد.

تولین اوزل, دوران شکوه,حندان سلطان, والده سلطان احمد

مرگ حندان سلطان

حندان در ۱۲ نوامبر ۱۶۰۵ در سن جوانی (۳۰ یا ۳۱ سالگی) در قصر توپکاپی در زمان سلطنت پسرش درگذشت. علت مرگ وی نامشخص است. احتمالاً او در اثر ناراحتی شدید معده درگذشته است. حدسهایی وجود دارد که احتمال مسموم شدن وی به دست صفیه ، حلیمه یا کوسم را می دهند یا اینکه ممکن است به دلیل نگرانی شدید برای پسرس که در حال مواجه با شورش جلالی  Jelali (یکی از شورش های داخلی) بود خودکشی کرده باشد.

مرگ زود هنگام حندان و فرستاده شدن صفیه به کاخ قدیمی مقدمات به قدرت رسیدن کوسم را که تا زمان حیات مادرشوهرش حندان نمی توانست قدرت را در حرم به دست آورد فراهم کرد. جسد وی نزدیک قبر محمد سوم در حیاط مسجد ایاصوفیا Hagia Sophia به خاک سپرده شد.

در سال ۲۰۱۵ مجموعه سریال تلویزیونی با نام دوران شکوه : کوسم، ساخته شد که نقش حندان سلطان را بازیگر ترک تولین اوزل بازی کرده است

منبع: سیمرغ

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس