مروری بر دوبرال

گاف هایی در قسمت جدید سریال شهرزاد

سریال شهرزاد,سوتی سریال شهرزاد,داستان شهرزاد

گاف در سریال شهرزاد

سریال «شهرزاد» به کارگردانی حسن فتحی و با بازی های درخشان علی نصیریان و ترانه علیدوستی و شماری از ستارگان  سینما همچنان دیدنی است و بیست و ششمین قسمت آن هم مورد استقبال قرار گرفته است.

«شهرزاد» یک «عاشقانه سیاسی» است که در بستری از رخدادهای تاریخی پیش می‌رود و داستان آن مربوط به سال های آغازین دهه ۱۳۳۰ و خصوصا پس از کودتای سیاه ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ است و انصاف می باید داد که در تقبیح ساقط کردن دولت دکتر مصدق و ستایش دکتر فاطمی کم نگذاشته است.

هر چند از شماری از اشتباهات تاریخی در«شهرزاد» باید صرف نظر کرد چون در فیلمنامه و درام نمی توان همه جزییات را رعایت کرد اما در قسمت بیست و ششم شهرزاد در اصطلاح مطبوعاتی ها چند «گاف» واضح دیده می شود. گاف یا اشتباهی که نسل امروز در محاوره ها از آن با لفظ «سوتی» یاد می کنند!

یکی هنگامی که مادر شهرزاد از داماد سابق خود – قباد – فاصله می گیرد واز او می خواهد  محرم و نامحرم را رعایت کند. حال آن که داماد بعد از جدایی از زن نیز باز به مادر او محرم است. عین فتوای آیت الله مکارم شیرازی: « مادر زن در همه حال محرم است و عروس هم در هر حال به پدر شوهر محرم است.»

گاف دوم مربوط به تاریخی که دکتر فاطمی اعدام میشود. در اعلامیه ترحیم بابک که بر دیوار دانشکده نصب شده تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۳۳ آمده در حالی که سردبیر نشریه زمانه در آرامگاه و بر سر خاک، خبر از اعدام دکتر فاطمی می دهد.

در بخشی از این قسمت از سریال شهرزاد که اعلامیه های بابک و نامزدش روی دیوار چسبیده بود بروی اعلامیه ها از لفظ مرحومه مغفوره و شادروان استفاده شده در صورتی روی سنگ قبر این دو نفر از واژه های دوشیزه و جوان ناکام استفاده شده بود.

اشتباه به این خاطر که وزیر خارجه دولت دکتر مصدق و مدیر روزنامه باختر امروز در ۱۹ آبان ۱۳۳۳ اعدام شد و از آبان ۳ ماه تا بهمن فاصله است و یک روزنامه نگار طبعا در این فاصله بی اطلاع نبوده است.

نمی خواهیم مته به خشخاش بگذاریم و گر نه می شود به شعری که ترانه علیدوستی می خواند ( بارون میاد جرجر) نیز اشاره کنیم که احمد شاملو در همان سال ها سرود ولی شهرزاد از خاطره خواندن آن در دوران کودکی می‌گوید.

این مورد اما قابل اغماض است چون این شعر ریشه فولکلور دارد و شاملو هم شعری قدیمی را بازپرورانده هر چند آنچه در سریال خوانده می شود شعر شاملوست نه ترانه سنتی.

این اشارات اما از زیبایی کار نمی‌کاهد و اتفاقا از آن روست که «شهرزاد» محبوب‌ترین مجموعه شبکه نمایش خانگی است و بسیاری هر دوشنبه منتظر قسمت تازه آن هستند و با پایان فصل اول در دو هفته دیگر باید چشم انتظار شروع فصل دوم و ماجراهای تازه باشیم.

 

منبع:عصرایران

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس