طرز تهیه کوفته مخصوص رمضان

مجموعه : انواع غذا

طرز تهیه کوفته

طرز تهیه کوفته ای متفاوت برای افطاری ها

کوفته در ایران یک نوع غذای سنتی و بسیار اصیل تلقی می شود که هر شهری به سبک خودش یک نوع کوفته مخصوص تهیه می کند.در این پست قصد داریم یک نوع کوفته متفاوت و خوشمزه را آموزش دهیم که برای ماه رمضان بسیار عالی و مقوی بوده و می تواند مدت زمان بیشتری شما را سیر نگه دارد.

شايد اتفاق خوبی نباشد ولی اين روزها ديگر كمتر ‌مهمانی افطاری را می بينيد كه سفره ای با غذاهای ساده داشته باشد؛ ديگر ‌مهمانی های افطاری هم دست كمی از ‌مهمانی های رسمی مجلسی و عروسی ها ندارد.

صاحبخانه تا می تواند غذاهای جور و واجور مقوی و متنوع به همراه انواع و اقسام دسرهای شيرين مخصوص افطار می گذارد كه مبادا ‌مهمانان روزه دار غذايی را دوست نداشته باشند و گرسنه بمانند. نكته مهم اين است كه سعی كرده ايم با ارائه روش تهيه غذاهای متنوع و سنتی فصل، سفره افطاری تان را علاوه بر متنوع بودن خوشمزه و خاطره‌ انگيز كنيم. در ضمن علاوه بر غذاها دسرهای دكوراتيو و لذيذ مخصوص افطاری هم به اين سفره رنگ و جلای ديگری می بخشند. لذتشان را ببريد.

مواد لازم برای کوفته مناسب افطاری :
گوشت چرخ کرده: ۵۰۰ گرم
آب: ۱/۳ پيمانه
آرد نخودچی: ۳۰۰ گرم
پياز متوسط: ۲ عدد
سبزی خرد شده (پيازچه و تره): ۱/۲ پيمانه
تخم مرغ: ۲ عدد
آلو خورشی: ۱۵۰ گرم
نمک و زردچوبه: به ميزان لازم
روغن مايع: به مقدار كافی
شكر: ۱/۳ پيمانه
سرکه: ۱/۳ پيمانه

طرز تهیه كوفته ای مناسب افطار :
گوشت چرخ شده را در یک كاسه بزرگ ريخته و آرد نخودچی را به آن اضافه كرده و با دست مخلوط كنيد. كمی آب هم اضافه كنيد تا عمليات مخلوط كردن راحت تر انجام شود.

سبزی های خرد شده را به مواد داخل كاسه اضافه كرده و با نمک و زردچوبه مزه دار كنيد. كمی كه مواد را با هم مخلوط كرديد، تخم‌مرغ ها را شكسته، به آنها بيفزاييد و مواد را با دست خوب ورز دهيد.

بعد از اينكه چسبندگی مايه كوفته به ميزان مورد نظر رسيد، به اندازه يک نارنگی از مايه را برداشته و در كف دست به شكل گلوله درآوريد. حالا يک عدد آلو برداشته و با فشار انگشت در مركز كوفته قرار دهيد و بعد دوباره كوفته را جمع كرده و به صورت يک توپ شكل دهيد.

همه مواد كوفته را به همين صورت به شكل توپ های كوچک با مغز آلو آماده كرده و در يک سينی بچينيد و كناری بگذاريد. در يک تابه هم مقداری روغن ريخته و روی حرارت ملايم بگذاريد. وقتی روغن داغ شد، كوفته ها را در روغن داغ خوب سرخ كنيد.

كوفته های سرخ شده را از روغن درآورده روی يک دستمال يا يک صافی بگذاريد تا روغن های اضافی آنها گرفته شود. حالا موقع درست كردن سس كوفته هاست. در يک كاسه كوچک مقداری سركه و شكر را با يكديگر مخلوط كنيد.

در يک قابلمه يا تابه گود بزرگ كمی روغن ريخته و روي حرارت قرار دهيد و پيازهای خرد شده را در آن ريخته، سرخ كنيد. در آخر كمی زردچوبه هم اضافه كنيد. سپس محلول سركه و شكر را با يک پيمانه آب مخلوط كرده و كم كم به پياز داغ‌ اضافه كرده و حرارت را زياد كنيد تا سس بجوشد و كمی غليظ شود.

وقتی سس جوشيد، حرارت را كم كرده و كوفته ها را به آرامی و يكی يكی به سس اضافه كنيد. حالا در قابلمه را بگذاريد و صبر كنيد تا كوفته ها بپزند و سس غليظ شود. در صورت تمايل براي مزه دار شدن سس كوفته ها، چند آلو در سس در حال جوشيدن بيندازيد.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس