آشنایی با خواص ماست یونانی

خواص ماست یونانی

با ۸ مورد از خواص بی نظیر ماست یونانی آشنا شوید

اکثرا ماست یونانی را در دسرها می توان یافت که با میوه ها ترکیب شده است و طعمی بسیار خوشمزه و عالی دارد.اما جدای از دسر ماست یونانی را می توان به صورت عادی نیز مصرف نمود که خواص بسیاری دارد.قند آن بسیار پایین می باشد و دارای درصد بیشتری از پروتئین و مقادیر پروبیوتیک بیشتر نیز می باشد.

۱- ماست یونانی، مغذی تر از ماست معمولی است
هنگامی که ماست، صاف شده (مایعی است که پس از فرایند دلمه بستن، باقی می ماند) از آن جدا شود، به آن لقب یونانی می دهند. ماست یونانی غلظتی غلیظ تر و کرمی تر با تمرکز بالاتری از پروتئین و پروبیوتیک های مفید دارد، امتیاز دیگر آن، محتوای قند پایین تر آن است. به عنوان مثال ماست یونانی Dannon Light & Fit ، ۲۲ گرم پروتئین و ۹ گرم قند دارد که از ۷ گرم پروتئین و ۱۳ گرم قند موجود در همان مقدار ماست وانیلی معمولی بدون چربی از همین برند، پیشی می گیرد. آن تعداد پروتئین بالا، یکی از مزایای ماست یونانی برای گیاه خواران است.

۲- به شما کمک می کند به مدت طولانی تری احساس سیری کنید
یک مطالعه که در مجله اشتها منتشر شد، دریافت که مصرف ماست یونانی به عنوان یک میان وعده در بعداز ظهر می تواند درد های گرسنگی را کاهش دهد و مانع آن شود که احساس کنید در ساعت ۵ بعداز ظهر نیاز به خوردن شام دارید. شرکت کنندگان این مطالعه برای سه روز متوالی، ۳ ساعت بعد از ناهار از ماست یونانی با مقادیر پروتئین مختلف استفاده کردند. گروهی که ماست یونانی با بالاترین میزان پروتئین (۲۴ گرم در هر وعده) خوردند، احساس سیری بیشتری می کردند و تا تقریبا یک ساعت بعد از گروهی که ماست کم پروتئین خورده بودند، برای خوردن شام به اندازه کافی گرسنه نبودند.

۳- مواد مغذی مشابه بدون چربی با پر چربی، با کالری کمتر
در حالی که ممکن است متخصصان تغذیه در مورد مواد غذایی بدون چربی و با چربی کاهش یافته به شما هشدار دهند. چون آنها اغلب محتوای قندشان را برای جبران کمبود طعم چربی، افزایش می دهند. اما ماست یونانی یک استثناست. اگر مراقب مصرف کالری تان هستید، به دنبال ماست یونانی با ۰ درصد چربی باشید. آن عموما مقدار پروتین، قند و پروبیوتیک ها و کلسیم مشابهی دارد اما معمولا دارای کالری کمتری می باشد. اگرچه ممکن است مجبور شوید کمی از غلظت آن را فدا کنید. با توجه به مطالعه ای که در مجله علوم لبنیات منتشر شد، انواع پرچرب معمولا غلیظ تر از انواع کم چرب یا بدون چربی هستند.

۴- باعث می شود دستگاه گوارش تان به خوبی کار کند
می توانید به خاطر آن از پروبیوتیک ها تشکر کنید. این میکروارگانیسم های مفید به طور طبیعی در ماست یونانی وجود دارند و مشخص شده که با کاهش عدم تحمل لاکتوز، یبوست، اسهال و سندرم روده تحریک پذیر، معده شما را شاد و سرحال نگه می دارند. ماست به مشکلات جدی تر روده مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو نیز کمک می کند. در لیست مواد تشکیل دهنده، عبارت « کشت باکتری های زنده و فعال » را جستجو کنید یا به دنبال نشان « کشت باکتری های زنده و فعال انجمن ملی ماست » باشید، بدین معناست که این محصول در هر گرم ، حداقل ۱۰۰ میلیون باکتری زنده دارد (که چیز خوبی است). گذشته از پروبیوتیک ها، ماست یونانی دارای تعداد زیادی مزایای دیگر نیز می باشد.

۵- می تواند به تحت کنترل نگه داشتن وزن شما کمک کند
یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ که در سالنامه اپیدمیولوژی منتشر شد، رژیم های غذایی، وزن و دور کمر بیش از ۳۰۰۰ فرد را بررسی کرد و دریافت در حالی که وزن و دور کمر همه افراد به مرور زمان افزایش یافت، اما آنهایی که ماست خورده بودند، باریک تر از آنهایی بودند که ماست نمی خوردند.

۶- مقلد هایی نیز وجود دارند
ممکن است لیست مواد تشکیل دهنده روی برچسب یک ماست یونانی واقعی، پیچیده به نظر برسد. به علت وجود پروبیوتیک هایی که تلفظ شان سخت است. اما باید به طور کلی کوتاه بوده و فقط شامل شیر و نام باکتری ها باشد. برخی مارک ها سعی می کنند از فرایند صاف کردن ماست، طفره رفته و به جای آن فقط گروهی از مواد غلیظ کننده را به ماست اضافه می کنند. اگر به دنبال یک ماست یونانی واقعی هستید که به روش سنتی تهیه شده باشد، مراقب ماست های تقلبی باشید که در لیست مواد تشکیل دهنده شان، چیزهایی از قبیل کتین، نشاسته ذرت وجود دارد.

۷- به عنوان یک جایگزین سالم در دستورات غذایی به کار می رود
ممکن است شما از طعم تند و کمی ترش ماست یونانی ساده خوشتان نیاید اما این طعم، دقیقا همان چیزی است که آن را به یک جایگزین مناسب برای چاشنی هایی مانند خامه ترش و مایونز تبدیل می کند. مقداری ماست یونانی به سوپ یا خوراک لوبیا اضافه کنید یا از آن برای درست کردن یک سس یا دیپ سالم اما خامه ای استفاده نمایید. ماست یونانی همچنین مقداری پروتئین به اسموتی شما اضافه می کند یا می توانید آن را به تنهایی بخورید یا روی آن شیرین کننده های طبیعی مانند عسل یا توت بریزید تا به یک خوردنی لذت بخش و سالم و بسیار خوشمزه، تبدیل شود.

۸- تهدید سلامتی با مصرف لبنیات پرچرب به میزان زیاد
مطالعه سال ۲۰۱۳ از محققان Kaiser Permanente نشان داد که لبنیات پرچرب می توانند بر بیماران مبتلا به سرطان سینه تاثیر منفی بگذارد. احتمالا به این دلیل که محصولات لبنی حاوی مقادیر بالایی از استروژن هستند. این مطالعه بیماران مبتلا به سرطان سینه را برای ۱۲ سال تحت نظر گرفت و دریافت که خطر مرگ آنهایی که یک یا چند وعده در روز لبنیات پرچرب (مانند ماست، شیر، بستنی یا پنیر) خوردند، ۶۴ درصد بالاتر بود. با این حال به نظر می رسد انواع کم چرب، مشکلی ایجاد نکنند.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس