مروری بر دوبرال

رتینوپاتی یا مشکلات شبکیه در نوزادان

مشکلات شبکیه

رتینوپاتی در نوزادان نارس

رتینوپاتی یا مشکلات شبکیه ای یکی از انواع مشکلاتی ست که در نوزادان نارس ایجاد می شود و می تواند باعث بروز مشکلات در چشم شود و نیاز به درمان و رسیدگی نیز دارد.معمولا در نوزادان کمتر از ۱٫۵ کیلو به شدت نمایان است.

رتینوپاتی (مشکلات شبکیه) در نوزادان نارس
رتینوپاتی نارسی یا ROP از شایعترین علل کوری قابل پیشگیری در نوزادان است.
رتینوپاتی (مشکلات شبکیه) در نوزادان نارس (Retinopathy of Prematurity – ROP) که به آن Retrolental Fibroplasia نیز گفته می شود می تواند سبب کوری شود.

این بیماری در گذشته ناشی از استفاده از مقادیر زیاد اکسیژن در دستگاه هایی بود که نوزادان نارس در آنها نگهداری می شدند ولی امروزه با پیشرفت در روش های نگهداری از نوزادان نارس، بروز این بیماری کمتر شده است.

عواملی که نوزاد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به رتینوپاتی قرار می دهند کم بودن وزن هنگام تولد (کمتر از ۱٫۵ کیلوگرم) و زایمان زودرس (هفته ۲۶ تا ۲۸) هستند. در کودکان نارس رشد و تکامل عروق خونی شبکیه دچار اشکال بوده و عروق خونی غیر طبیعی شروع به رشد می کنند. مشکل رشد عروق غیر طبیعی که به آن نئوواسکولاریزاسیون نیز می گویند این است که اکسیژن کافی به شبکیه نمی رسانند.

رتینوپاتی در نوزادان نارس بسته به شدت بیماری به ۵ درجه تقسیم می شود. پیشرفت بیماری به درجات آخر می تواند سبب ایجاد زخم در شبکیه و عوارضی نظیر جدا شدگی شبکیه، خونریزی زجاجیه، انحراف چشم، و تنبلی چشم شود. بسیاری از نوزادان مبتلا به رتینوپاتی دچار نزدیک بینی خواهند شد.

 

علت رتینوپاتی نوزاد نارس چیست؟
۱٫ کم بودن وزن هنگام تولد (وزن کمتراز۲کیلوگرم) همراه با وجود مشکلی در سلامتی نوزاد پس از تولد که منجر به بستری شدن وی در بخش مراقبت های ویژه نوزادان گردد.

۲٫ نارسی (تولدقبل از هفته ۳۷ بارداری)

۳٫ نیاز به اکسیژن در هفته اول پس از تولد

۴٫ وجود مشکلی در سلامتی نوزاد بلافاصله پس از تولد

 

تشخیص  رتینوپاتی در نوزادان نارس
• کلیه نوزادانی که با سن داخل رحمی کمتر از ۳۲ هفته متولد می شوند، حتی بدون مشکلات تنفسی، حداقل یک بار درهفته چهارم زندگی نیاز به معاینه توسط چشم پزشک را دارند.

• کلیه نوزادان نارس کمتر از ۳۷ هفته که مشکلات تنفسی و ریوی داشته اند، باید در هفته  ۳ و ۴ بعد از تولد، معاینه دقیق چشم پزشکی شوند.

• کلیه نوزادان کم وزن (زیر ۲ کیلوگرم) بدون درنظرگرفتن سن داخل رحمی در صورتی که نیاز به بستری شدن در ICU نوزادان داشته اند، نیاز به معاینه چشم دارند. صرف نظر از اینکه این کودکان به درمان نیاز داشته باشند یا خیر، مجدد در فواصلی که چشم پزشک مشخص می کند، بایستی تحت معاینه قرار گیرند.

 

 درمان رتینوپاتی در نوزادان نارس
بعضی از کودکانی که بیماریشان در حد درجه ۱ یا ۲ است بدون درمان بهبود می یابند. در موارد دیگر، در صورتی که بیمار علائم بیماری درجه ۳ یا بالاتر را نشان دهد درمان لازم است. برای جلوگیری از انتشار عروق غیر طبیعی ممکن است مناطقی از شبکیه را با روشی بنام کرایوتراپی درمان کنند. در این روش قسمت هایی از شبکیه منجمد می شود.

درمان با لیزر (در موارد کمتری) و کرایوتراپی را می توان برای درمان خون ریزی زجاجیه یا پرولیفراسیون شدید و پیشرونده عروقی به کاربرد. جراحی برای جدا شدگی شبکیه توصیه می شود. مراحل خفیف تر ROP در اکثر بیماران به طور خود به خودی و بدون ایجاد اختلال بینایی بهبود پیدا می کنند.

 

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس