مروری بر دوبرال

دلایلی که باعث اسهال کودکان در سفر میشود

دلایل اسهال در کودکان,چرا موقع سفر اسهال میشویم,درمان اسهال کودکمان

روش های پیشگیری از اسهال در کودکان هنگام مسافرت

 

یکی از شایع‌ترین مشکلات کودکان هنگام مسافرت، اسهال و دل‌پیچه است و اغلب والدین نگرانند که مبادا فرزندشان در طول سفر دچار این مشکل شود. دلایل مختلفی از جمله مصرف نوشیدنی یا غذایی که به آن عادت ندارید، تفاوت در عادات غذایی و تغییر در بالانس میکروبی یا تعادل باکتری‌هایی که در روده وجود دارد و همچنین رعایت نکردن بهداشت فردی و مصرف غذا و آب آلوده می‌تواند منجر به اسهال و دل‌پیچه شود.

اگر شما هم نگران این موضوع هستید و می‌خواهید راه‌های پیشگیری از ابتلا به این مشکل را به‌خصوص در کودکان بدانید، بهتر است توصیه‌های دکتر رامین مظفری، متخصص نوزادان و شیرخواران و عضو هیات علمی جهاد دانشگاه علوم پزشکی تهران را در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری که برای پیشگیری از اسهال کودک در مسافرت به آن اشاره کرده‌اند، بخوانید.

از شستشوی مرتب دست‌ها در مسافرت غافل نشوید
ابتلا به اسهال مسافرتی در کودکان به دلیل آلوده شدن به میکروبی به نام ای‌کولای است که به راحتی از طریق مدفوع منتقل می‌شود. برای پیشگیری از بروز این مشکل حین مسافرت حتما به مواردی که به آن اشاره می‌شود توجه کنید.

* اولین و مهم‌ترین تاکید بر رعایت بهداشت است. والدین باید توجه داشته باشند که شست‌وشوی دست‌ها در مسافرت بسیار مهم است چراکه عدم رعایت بهداشت فردی و محیط، غذا خوردن با دست آلوده، خوردن میوه و سبزی‌های آلوده نیز از مواردی است که می‌تواند منجر به بروز دل‌پیچه و اسهال در کودکان و همچنین بزرگسالان شود.
* با توجه به اینکه ممکن است طی سفر دسترسی به آب راحت نباشد، پیشنهاد می‌شود قبل از سفر، دستمال‌های مرطوب‌کننده و ژل‌های ضدعفونی‌کننده تهیه و از آنها برای تمیزکردن دست کودک استفاده شود.
* حتی‌الامکان از مصرف غذاهای بین راهی و همچنین از خرید کنار جاده‌ای اجتناب شود.
* پیشنهاد می‌شود برای مسیر، غذا را از خانه تهیه کنید.
* حتما انواع میوه و سبزیجات، آب میوه، بیسکویت و دیگر خوراکی سالم را در طول سفر همراهتان داشته باشید.
* میوه‌ها را به خوبی بشویید و آنها را در ظرفی دربسته قرار دهید البته پیشنهاد می‌شود از خردکردن میوه‌ها بپرهیزید چون به راحتی آلودگی را به خود می‌گیرد.
* مراقب باشید حین گشت‌زنی در باغ‌، کودک میوه‌های نشسته و همچنین میوه‌هایی که روی زمین افتاده است را نخورد چراکه آلوده به انواع کود و فضولات حیوانی است.
* در راه از آب معدنی استفاده کنید. با توجه به اینکه در اغلب رستوران‌ها نظافت رعایت نمی‌شود و مشخص نیست که آب نوشیدنی از آب لوله‌کشی است یا نه، بهتر است از نوشیدن آب در این اماکن خودداری کنید و حتما در طول سفر آب معدنی بخورید. علاوه بر این، آب هر منطقه دارای میكروب‌های خاص همان منطقه است و ممکن است شما با نوشیدن آب این شهرها دچار مشکلات گوارشی شوید درحالی که دستگاه گوارش ساکنین این مناطق سازگاری لازم را با آن پیدا کرده است.
* از مصرف آبی که جریان دارد، خودداری کنید چراکه زلال بودن آب و در جریان بودن آن دلیلی بر تمیزی و آلوده نبودن آن نیست.

* سعی کنید قبل از سفر مقداری آب بردارید و در بین راه حتی برای شستشوی ظروف از آن استفاده کنید.

 

منبع : سلامانه

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس