مروری بر دوبرال

شکل و حالت طبیعی سر نوزاد به چه صورت باید باشد؟

مجموعه : بچه های سالم

حالت طبیعی سر نوزاد

شکل طبیعی سر نوزاد باید چگونه باشد؟

شکل سر نوزادان ممکن است دارای حالت های مختلف در هنگام تولد باشد که این موضوع می تواند باعث نگرانی والیدن شود اما در حقیقت شکل طبیعی سر نوزادان چگونه باشد باشد؟این شکل غیر طبیعی می تواند به دلیل فشارهای زایمان در کانال زایمان رخ دهد و همچنین به دلیل تشکیل نشدن کامل ملاج در نوزادان نیز میتواند باشد.

شکل سر نوزاد در چه حالتی طبیعی است؟
بسیاری از نوزادهای تازه متولد شده دارای سرهای کمی ناهموار هستند. اما آیا این مسئله نگران کننده است؟ بهتر است در مورد علل ناهمواری سر نوزادها و اینکه چه زمانی نیازمند درمان است، بیشتر بدانید.

چه عاملی باعث می شود سر نوزاد ناهموار یا ناصاف به نظر برسد؟
گاهی اوقات سر یک نوزاد در حین عبور از کانال تولد ناهموار می شود. در موارد دیگر سر نوزاد پس از تولد تغییر می کند که در نتیجه فشار وارد شده به سر نوزاد در زمان استراحت به وجود می آید.

در روی سر نوزاد متوجه دو قسمت نرم می شوید که استخوان های جمجمه در این بخش ها هنوز رشد نکرده و به هم نرسیده اند. این بخش ها ملاج یا فونتانل fontanel نامیده می شوند و به سر نسبتا بزرگ نوزاد اجازه می دهند در داخل کانال تولد حرکت کند. به علاوه رشد سریع مغز در دوران نوزادی را امکان پذیر می سازند.

از آنجایی که جمجمه نوزاد قابل انعطاف است، پس از اینکه سر نوزاد به خوبی از کانال تولد عبور کرد، تمایل نوزاد به استراحت در یک حالت خاص منجر به ناهمواری شکل سر نوزاد می شود. این عارضه پلاژیو سفالی موضعیpositional plagiocephaly یا سر صافی نامیده می شود که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

شکل طبیعی و شکل غیر طبیعی سر نوزاد چگونه است؟
پزشک نوزاد در زمان تولد و همچنین در معاینات منظم بعدی – که معمولا در سال اول تولد هر ۲ تا ۴ ماه یک بار انجام می شود – قسمت های نرم سر نوزاد و شکل سر وی را بررسی می کند.

شکل سر نوزاد شما زمانی بیشتر قابل توجه است که به سر نوزاد خود از بالا نگاه می کنید. از این دیدگاه پشت سر نوزاد ممکن است در یک طرف کمی صاف تر از طرف دیگر باشد.استخوان گونه در طرف صاف ممکن است کمی بیرون زده باشد و گوش ها در همان طرف صاف ممکن است کمی به سمت جلو باشند.

آیا سر ناهموار نوزاد نگران کننده است؟
سر نوزاد به احتمال زیاد به خودی خود هموار می شود. شکل گیری موضعی سر نیز یک مسئله زیبایی محسوب می شود. بخش های صاف شده پشت سر ناشی از فشار وارد شده در زمان استراحت نوزاد، باعث بروز آسیب مغزی نمی شوند و با رشد و تکامل نوزاد تداخلی ندارند.

به یاد داشته باشید که اگر خیلی نگران شکل سر نوزاد خود باشید، لذت مادر یا پدر شدن را از دست می دهید. طی چند ماه کنترل سر و گردن نوزاد فشار را در بخش های مختلف جمجمه به طور مساوی پخش می کند.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس