مروری بر دوبرال

استفاده از این وسیله الکترونیکی و مضرات آن برای کودکان

مجموعه : بچه های سالم

وسیله الکترونیکی

خطر استفاده زیاد از وسایل الکترونیکی برای کودکان

امروزه وسایل الکترونیکی جایگاه ویژه ای در زندگی ما دارنند و در واقع بازی های کودکان نیز از کوچه ها تنها محدود به این لوازم شده است.اما باید بدانید که این لوازم می تواند باعث آسیب به کره چشم  و ایجاد اختلالات بینایی برای آنان شود و بیماری های چشمی را از کودکی برای انا ایجاد نماید.

اختلال در تکامل بینایی کودکان به دلیل استفاده از این وسیله الکترونیکی
کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند نور آبی منتشر شده از وسیله‌های الکترونیکی می‌تواند سبب آسیب به چشمان کودکان شود، به ویژه اگر در ساعت‌های پایانی شب و در نور کم، آنها به بازی با این وسیله‌ها بپردازند.

چشم کودکان چندین سال پس از تولد، هنوز در حال تکامل و رشد است و وسایل، چون تلفن همراه، تبلت و رایانه به دلیل نور آبی شدیدی که از خود ساطع می‌کنند می‌توانند به مویرگ‌های ریز چشم کودکان آسیب برسانند.

تاکنون چندین بار دنیا شاهد حادثه تلخ نابینا شدن نوزاد به دلیل تابش نورخیره کننده فلش دوربین‌ها بوده است و این نشان می‌دهد که تا چه اندازه چشم کودکان به نور حساس است.

افزون بر آسیب به بینایی، تابش نور شدید وسایل الکترونیکی در شب‌ها سبب بی خوابی و بدخوابی کودک خردسال شده و درصورتی که این روند ادامه پیدا کند در رشد کودک و ضریب هوشی او اثر منفی می‌گذارد. نور ساطع شده از وسایل الکترونیکی، ساعت‌ها در انتهای کره چشم کودک باقی می‌ماند و به دلیل اختلال در ترشح هورمون ملاتونین کودک دچار بدخوابی می‌شود.

کارشناسان دانشگاه کلورادو که در این تحقیق حضور داشتند، همچنین دریافتند اثر نور وسایل الکترونیکی بر چشم کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان است که سبب آسیب به چشم آنها می‌شود.

بر این اساس محققان به والدین توصیه می‌کنند، کودکان بازه زمانی استانداردی با این وسایل الکترونیکی کار کنند و به ویژه شب‌ها از کار با این وسیله خودداری کنند تا خواب بهتری داشته باشند و به چشم آنها آسیب نرسد.

نتایج این پژوهش در مجله Pediatrics منتشر شده است.

فرستادن دیدگاه


عضویت در خبرنامه
  • 1.در صورتیکه تمایل دارید مطالب سایت به ایمیل شما ارسال شود لطفا ایمیل خود را در کادر زیر بنویسید.
  • 2.از ایمیل شما به هیچ عنوان استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.
  • 3.هر شب فقط یک ایمیل برای شما ارسال میشود که هیچ گونه تبلیغاتی نداشته و فقط لینک مطالب جدید داخل آن خواهد بود.
  • 5.بعد از ثبت ایمیل کد فعال سازی به ایمیل شما ارسال میشود حتما روی لینک داخل ایمیل کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود
  • 6.در صورتی که ایمیل خود را تایید نکنید مطالب سایت برای شما ارسال نخواهد شد
  • 4.هر زمان که بخواهید فقط با یک کلیک عضویت شما حذف خواهد شد.


آخریـــن هـــای گـــالـــری عـــکـــس